Loading…
10 sekrete koreane për ta bërë lëkurën të shëndetshëm dhe të shëndritshme (Foto)
  • 01/08/2017 | 14:00

...

Në moshën 50 vjeçare, ata duken 30 vjet më të rinj, dhe lëkura e tyre rrezaton shkëlqimin dhe rininë. Edhe burrat e tyre përdorin përbërje të veçanta. 


Shumica e njerëzve e admirojnë bukurinë dhe zgjuarsinë e burrave dhe grave koreane dhe disa prej tyre kanë qenë të kënaqur të ndajë sekretet e tyre me njerëzit tjerë, transmeton gazetametro.net

1. Rregulla 10 sekondëshe

Për ta bërë lëkurën tuaj të pastër, të shëndetshëm dhe të freskët, përdorni krem ​​hidratues pas dushit, duke e masazhuar fytyrën tuaj për 10 sekonda.

Çka bëhet: Poret e lëkurës hapen, kështu që fytyra e absorbon kremin më shpejtë dhe ka efekt më shumë.

  1. Masazh me peshqir të lagur në ujë të ngrohtë

Futeni peshqirin në ujë të ngrohtë, vendoseni në fytyrën e pastër dhe lehtësisht masazhojeni nëpër këto linja. Mbas 15 minutave hiqeni peshqirin nga fytyra dhe lyeni atë me vajra ushqyese.

Çfarë ndodhë: Ky proces e mundëson qarkullimin e gjakut, i hap poret dhe i ndihmon lëkurës të marr frymë.

  1. Jamsu

Që më shpejtë të shtrihet makeup-i juaj dhe lëkura të ju bëhet më e butë. Lyeni fytyrën me pudër dhe futeni në ujë të ftohtë për 15 deri në 30 sekonda.

Çka ndodhë: Pudra e mbulon fytyrën në mënyrë të barabartë dhe i jep lëkurës një ndjenjë të butë mëndafshi.

  1. Shkuma e rrojës kundër puçrrave në fytyrë

Vendoseni shkumën në fytyrë të pastër dhe butësisht masazhojeni me gishta. Mbajeni në fytyrë përgjatë 5 deri 10 minuta dhe pastaj lajeni. Aplikojeni këtë metodë një herë ose dy herë në jave.

Çka ndodh: Gratë koreane e cilësojnë shkumën e rrojës si ilaçin më të mirë për të luftuar shpërthimet periodike të fytyrës sepse shkuma  zotëron vetitë antiseptike.

  1. Alga deti në fytyrë

 

Algat mund të përdoren edhe si një maskë shumë e mirë për fytyrë. Gjithçka që duhet të bëni është që të merrni disa alga, t’i fusni në ujë të ngrohtë dhe t’i vendosni në fytyrë. Lëreni në fytyrë për 15 minuta.

Çka ndodh: Algat janë t pasura me vitamina dhe shumë komponentë antibakteriale që kujdesën për lëkurën tuaj dhe e ruan rininë.

  1. Tonik i kriposur për fytyrë

Receta për ketë tonik është shumë e thjeshtë. Shtoni një lugë krip deti në një gotë me ujë të nxehtë dhe përzieni mirë. Pas çdo larje, fshijeni fytyrën tuaj me një pambuk dhe me këtë tonik.

Çka ndodh: Kripa e detit dezinfekton lëkurën, gradualisht i largon edhe pikat e zeza dhe i qetëson zonat e inflamuara. Fytyra juaj duket e freskët

  1. Anti- pimle patch

 

Një hit i vërtetë në mesin e modës vetëdijshëm!Nuk vërehen në lëkurë edhe kur vendosni makeup, këto copëza pastrojnë fytyrën e çdo pjesë vetëm për disa ditë. Ato mund t’i bleni në internet.

Çka ndodh: Për shkak të përbërjes së saj të veçantë antiseptike, këto copëza izolon dhe e mbron çdo puçërr, duke i qetësuar inflamacionin në kohë shumë të shkurtë- brenda natës në shumicën e rasteve.

8. Soja qumështi

Në Azi, qumështi i sojës është i pranishëm edhe në produkte kozmetike, si te ato te punuara në mënyrë profesionale dhe te ato në kushte shtëpie. Një nga recetat më të vjetra dhe më të lehta ju mëson të lagni një gazë me qumësht soje dhe ta mbuloni me atë fytyrën tuaj të pastër për 15-20 minuta. Bëni këtë një herë ose dy herë në javë.

 Çka ndodh: Përbërësit e sojës e normalizojnë funksionimin e gjëndrave dhjamore, ripërtërinë dhe ushqen lëkurën.

9. Gëzhoja e krimbit

 

Gëzhoja e krimbit është e njohur më vite si një pastrues i thellë natyral i lëkurës. Vendosni ato në gishta dhe masazhojeni fytyrën e pastër më të për 10 deri në 15 minuta.

Çka ndodh: Gëzhoja i largon të gjitha qelizat e vdekura, e stimulon rigjenerimin, i largon pikat e zeza dhe i hap poret.

10. Limoni e zbardhon lëkurën tuaj 

Preni limonin në gjysmë dhe shtrydheni në një gotë. Ngjyeni pambukun në limon dhe lyeni lëkurën. Ju mund ta aplikoni disa herë gjatë ditës.

Çka ndodh: Acidi citrik I cili gjendet në limon ka vetitë që të heq lëkurën e vdekur, pikat e zaza dhe yndyrën e tepërt dhe papastërtitë. Vitamina C pengon prodhimin e melaninës dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës. Megjithatë, nëse keni lëkurë të ndjeshme, bëni shumë kujdes me limon. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë