Loading…
12 gjërat që duhet t’i konsideroni si përparësi e jo si të meta
  • 05/10/2018 | 17:00

...

Sot shpesh dëgjon se duhet të jesh i fortë, të mos i besosh të gjithëve, jo të gjithë meritojnë falje … Por në të vërtetë këto gjëra nuk janë aq të këqija. Është mirë të qashë për gjërat më të vogla, të gabosh dhe të falësh të gjithë.


Shih se cilat gjëra janë në të vërtetë forcat tuaja, dhe jo të metat tuaja, shkruan gazetametro.net.

Ndjeshmëria

Duke qarë përpara të tjerëve dhe shprehja e lirë e emocioneve nuk do të thotë që ju jeni më të dobët se njerëzit rreth jush, por vetëm e kundërta. Duhen guxim për t’u përballur me emocionet drejtpërdrejtë në vend që t’i shtyni thellë. Ju duhet të jeni krenar për ndjeshmërinë tuaj dhe ta pranoni atë.

Kujdes i tepruar

Edhe pse shpesh lëndohesh, nuk duhet të kesh më turp të jesh një person i dashur dhe i mirë. Ju duhet të shqetësoheni për të mirën e të tjerëve. Duhet ta dini nëse të dashurit janë mirë. Ju duhet të shqetësoheni për diçka më shumë se vetja. Nuk është gabim të shqetësohesh shumë. Njerëz të tjerë që kthejnë kokën po bëjnë gjënë e gabuar.

Lidheni shumë shpejt

Megjithëse ndoshta kjo ua ka thyer zemrën disa herë, kjo do të thotë që ju shihni më të mirën e të gjithëve. Mbani zemrën tuaj në pëllëmbën tuaj dhe pa frikë lëshoni në të panjohurën.

Jepni komplimente

Shumë njerëz vetë janë censuruar për të mos u dukur shumë e lidhur me dikë. Por jo ti, ju jeni autentik. Ju jeni plot entuziazëm. Ju i bëni të tjerët të ndiheni mirë, sepse kurrë nuk kurseni komplimente. Ju e përhapni dashurinë në vend që ta shuani atë.

Pritshmëritë e mëdha

Gjithmonë shtypni për të bërë më shumë. Gjithmonë lëvizni përpara. Ju kurrë nuk jeni të kënaqur me atë se ku jeni dhe prandaj jeni në një zhvillim të vazhdueshëm.

Introverteti

Sa më shumë kohë të shpenzoni për veten, aq më mirë do të njiheni me njëri-tjetrin. Ky është një nga hapat më të rëndësishëm drejt arritjes së suksesit të dëshiruar në dashuri dhe karrierë.

Dashuria “e çuditshme”

Disa njerëz kurrë nuk do të vlerësojnë gjithçka që ju bëni për ta, por personi i vërtetë do të ndihet i veçantë për ju në jetën e saj. Ajo do ta dojë zemrën tuaj të butë dhe do t’ju tregojë me krenari të tjerëve.

Dëshira e të mësuarit

Ndoshta sa kenio qenë të vogël kanë bërë shaka në llogarinë tuaj se keni qenë e “sëmurë” për të mësua, por tani jeni ju që bëni shaka me të tjerët. Krenohuni me intelegjencën tuaj, shkruan gazetametro.net.

Falja

Ndonjëherë ju falni njerëzit e gabuar. Ndonjëherë nuk duhet të jepni një shans të dytë. Por vullneti yt për të falur është diçka vërtet e mirë, sepse do të mësosh të falësh veten. Ju mund të ndani veten nga e kaluara juaj e errët dhe të vazhdoni në të ardhmen e ndritshme.

Një rreth i ngushtë i shoqërisë

Ju dëshironi cilësi në vend të sasisë. Keni vetëm disa miq, por ata do të bëjnë gjithçka për ty. Ata janë miq që do t’ju mbështesin dhe ju inkurajojnë të arrini potencialin tuaj të vërtetë.

Transparenca juaj

Ju nuk duhet të dëshironi të jeni një person i cili është duke gënjyer në botë dhe duke gënjyer vetveten. Është mirë që jeni të hapur. Është mirë që jeni të sinqertë për dëshirat dhe ëndrrat tuaja.

Çmenduria juaj

Ju jeni unik. Ju nuk jeni të mërzitshëm dhe të parashikueshëm. Ju jeni një person vërtet i bukur dhe i pabesueshëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë