Loading…
12 video që tregojnë se si funksionon bota
  • 07/09/2017 | 10:48

...

Nëse e keni pyetur veten ndonjëherë se si punojnë gjërat më të zakonshme që ne përdorim gjatë ditës, ky artikull i ka të gjitha përgjigjet për ju.


Për shembull, çelësi i derës përdoret nga të gjithë çdo ditë, por pak njerëz kanë kureshtje të atillë sat ë ndalen e të pyesin se si në fakt funksionon procesi i hapjes së derës përmes çelësit, transmeton Gazeta Metro.

Kjo është mënyra se si çelësi hap derën

Zinxhiri nga brenda funksionon në këtë mënyrë.

Makineria për prodhimin e kifleve të formave të ndryshme.

Kështu prodhohet korneti i akullores

Makinat e qepjes janë të dizajnuara në mënyrë gjeniale.

Kjo shpjegon shumë mirë se si formohen radhët e gjata të veturave në trafik

Sistemi i revoles nga brenda

Freskuesja e dhomës ka mekanizëm të menduar mirë për t’u rrotulluar

Bomba e dorës funksionon në këtë mënyrë si më lartë

Gjuha e qenit funksionon në këtë mënyrë për të pirë ujë

Nëpër dërrasa dhe mure mund të krijohen forma katrore me prerëse rrethore

Anijet kalojnë në këtë mënyrë nëpër kanalin e Suezit. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë