Loading…
19 vende mahnitëse që nuk e keni ditur se ekzistojnë në Evropë (Foto)
  • 05/09/2017 | 18:30

...

Në Evropë ka shumë vende të bukura për t’u eksploruar, që shumë njerëz nuk janë në dijeni të ekzistimit të tyre.


Pra, shikoni përtej Londrës, Romës dhe Parisit dhe eksploroni këto 19 vende magjepsëse për veten tuaj, dhe do të mahniteni me bukurinë e tyre, shkruan Gazeta Metro

Hvar, Kroaci

Hvar me lehtësi kombinon një bashkim unik të natyrës absolutisht luksoze mesdhetare, kulturës dhe trashëgimisë së pasur historike. Qyteti u ngrit në pushtet gjatë Mesjetës dhe ishte një port jashtëzakonisht i rëndësishëm brenda Perandorisë Veneciane. Tani shumica e njerëzve vizitojnë atmosferën e saj infektive dhe kjo është një destinacion i preferuar për vendasit dhe turistët në të gjithë Rivierën e Dalmacisë.

Burano, Itali

Nëse ndonjëherë keni nevojë të ikni nga Venecia atëherë drejtohuni në këtë vend të fshehur me ngjyra. Ata që vizitojnë Burano mund të largohen me një ndjenjë hutimi. Pse? Thjesht, shtëpitë. Nga kullë zile e gjelbër në kanalet e gjelbërta, kudo që të shikoni do të shihni diçka të mahnitshme, transmeton gazetametro.net

Kravice, Bosnje dhe Herzegovinë

Ka aq shumë për të parë në këtë pjesë mahnitëse të globit, të përbërë nga kaskadat e larta 25 metra, saqë ju nuk do të zhgenjheni asnjëherë me Bosnje dhe Herzegovinën. Gjëja më e mirë? Nëse vizitoni në verë, ju mund të notoni në pishinat përreth.

Dinant, Belgjikë

Fatmirësisht për ju, shumë pak njerëz kanë dëgjuar për Dinantin. I madh për t’u vizituar në çdo kohë të vitit, qyteti i vogël i bukur ishte vendi i lindjes së Adolphe Sax, shpikësi jovial i saksofonëve. Historia muzikore mënjanë, zona është e mrekullueshme për ata që kërkojnë një vend të vetmisë ose një festë hikingu – ka mbi 2.000 kilometra shtigje të sinjalizuara!

Ishulli Skye, Skoci

Skye është thjesht mahnitëse dhe është një nga vendet e pakta në Mbretërinë e Bashkuar që ka mbetur e paprekur nga  njerëzit. Shumica shkojne te parakoheshin Old Man Storr, nje shkemb gjigande qe kullon mbi nje siperfaqe te gjere te ishujve, por mos humbisni pishinat e shkembinjve te zanave.

Kylemore Abbey, Irlandë

Kylemore Abbey është një manastir benediktin i viteve 1920, që ndodhet në bazën e pronës Kylemore Castle në Connemara. Një nga atraksionet më të mira të Irlandës, është Kylemore, ku mund të shihni pyje mistike dhe breg të liqeneve, arkitekturë madhështore dhe kopshtin më të madh të Walled të Irlandës!

Civita di Bagnoregio, Itali

Civita di Bagnoregio është një qytet mesjetar simpatik. Është shtëpia e rreth 10 njerëzve, e cila ka fituar vendin pseudonimin ‘Qyteti i Vdekur’. Megjithë pseudonimin e zymtë, mijëra turistë zbresin në pallatin e kodrës çdo vit.

Bohinj, Slloveni

Unik, i bukur dhe simpatik në çdo mënyrë të imagjinueshme, Bohinj është një rajon i mrekullueshëm misterioz dhe i çuditshëm i Sllovenisë. E vendosur në zemër të Alpeve Julian të lë pa frymë, Bohinj përfshin luginën e gjelbëruar Nomenj, luginat Pokljuka dhe Jelovica dhe luginat e Epërme dhe Ulët Bohinj. Është gjithashtu shtëpia e liqenit më të madh në Slloveni – Liqeni Bohinj, transmeton gazetametro.net

Faial, Portugali

I njohur në gjuhën angleze si “ishulli blu”, Ishulli Faial është pjesë e Azores, një rrjet masash të pabesueshme vullkanike në Oqeanin Atlantik. Shtëpi për 15,000 njerëz, është i famshëm për peizazhet e saj epike dhe shtëpitë e bukura. Nëse keni nevojë për një vend argëtimi në plazh, atëherë ky është vendi i përsosur për ju.

Piran, Slloveni

Piran është një nga pak qytetet evropiane që ka arritur të ruajë tërësisht hijeshinë e saj magjepsëse. Ka histori dhe kulturë të pasur, dhe vendasit shumë miqësorë.

Alberobello, Itali

Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Alberobello është i njohur shumë për shtëpitë e tij karakteristike me trungje. Emri i qytetit rrjedh nga fjala greke për kupolën (τρούλος, në italisht, kupolë). Ato janë bërë nga guri gëlqeror që rrjedhin nga pllajën e zonës Murge të Pulias.

Meteora, Greqi

Ka një thënie që thotë: ‘Ndihet sikur po ecni në re’. E pra, Greqia e mori këtë fjalë për fjalë. Meteora – përkthyer në gjuhën angleze si ‘mes të qiellit’, ‘pezulluar në ajër’ ose ‘në qiejt lart’ – është një nga komplekset më të mëdha dhe më të rëndësishme të manastireve ortodokse të Lindjes në Greqi. Gjashtë mrekullitë arkitektonike janë vendosur lart në majë të shtyllave natyrore shkëmbore ranore. Dhe po, është një Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Lugano, Zvicër

Lugano është i mrekullueshëm. Një qytet parqesh, lulesh, vilash dhe ndërtesash të pazakonta. Ka kaq shumë për të parë dhe për të bërë këtu. A duhet të provoni? Me qira një varkë në liqen për pamje të pabesueshme të zonës. Me të vërtetë është përkufizimi i relaksimit të pastër.

Ohër, Maqedoni

Liqeni i Ohrit është gur i çmuar në kurorën tashmë të shndritshme të Maqedonisë. Ohri me të vërtetë kërkon një vend në listën tuaj të kovës 2017, pasi është jashtëzakonisht i bukur.

Sintra, Portugali

Sintra kullon një atmosferë romantike ndryshe nga çdo qytet tjetër në Evropë. Në të vërtetë, është aq i dashur saqë  frymëzoi veprat e poetëve dhe romancierëve të panumërt romantikë. Mund të shkosh aq larg sa të thuash se është kryeqyteti i Romantizmit – edhe pse disa mund të protestojnë. Vendosur në mes të maleve shkëmbore dhe detit shkëlqim, humbi në një qytet që krenohet me historinë, arkitekturën dhe gastronominë ekstravagante.

Lofoten, Norvegji

Lofoteni është thjesht një arkipelag i madhështisë së dukshme. E vendosur në tundrat piktoreske të Norvegjisë, nuk do ta harroni kurrë qasjen tuaj të parë në keta ishuj. Nga lart poshtë, trupat e ashpra të ishujve nxirrnin jashtë detit sikur të ishin dragua të fuqishme dhe të mrekullueshme. Dramatike, e dimë, por bukuria e këtij peizazhi është e pafund.

Kotor, Mali i Zi

Nëse keni arritur të mbijetoni për të ecur deri në Lovćen (është një mal mjaft i pjerrët) ju do të zbuloni një vend të vogël të quajtur Kotor – një oazë e mrekullueshme e kulturës së pasur, ushqim të mirë, njerëz të këndshëm dhe pikëpamje për ditë.

Ronda, Spanjë

Njerëzit e Rondës hidhnin gratë që ata dyshonin se ishin shtrigat nga maja e urës së famshme të saj, Puente Nuevo. Tani përdoret vetëm si një kalim i rregullt i këmbësorëve . Një qytet me lartësi marramendëse dhe shtëpia e argjendit të parë të Spanjës, Ronda është shpallur një zonë e Pronës me Interes Kulturor. Disa popuj u vendosën këtu, duke përfshirë edhe ata të Celts, Fenikët, Romakët dhe arabët.

Kizhi, Rusi

Kizhi është larg nga më të vizituarit e ishujve 1600-plus të Liqenit Onega, falë Kishës së saj të Shpërfytyrimit, e cila duket sikur është derdhur drejtpërdrejt nga Harry Potter. I rrethuar me 30 miniera të mrekullueshme miniere, kisha është një nga monumentet më të çmuara të Rusisë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë