Loading…
2 ve në ditë bëjnë mrekulli: Këto 9 gjëra menjëherë do t’i vëreni në organizëm
  • 10/09/2017 | 17:45

...

Mos i anashkaloni vezët, ato janë ndër ushqimet kryesore që asnjëherë nuk duhet të ju mungojnë në tryezë.


Web faqja Bright Sideka nxjerrë hulumtimet e fundit mbi temën se çfarë benefite në organizëm mund të sjellin vezët. E kanë dëshmuar se 2 deri në 3 ve është doza ideale gjatë një dite, transmeton gazetametro.net.

Më poshtë do ta mësoni se pse:

E ruan trurin tuaj

Konsumimi i vezëve u mundëson funksionim normal qelizave të trurit. Shkencërisht është vërtetuar se konsumimi  i rregullt i kësaj doze i mundëson punë normale trurit,  ndërsa mungesa  e tyre sjell deri te ngadalësimi apo përkeqësimi i trurit.

E ruan shikimin

Hulumtimet kanë treguar se ato janë të pasura me lutein, ndërsa kjo substancë është përgjegjëse për një shikim të mirë dhe të pastër.
Vitamina D ndihmon për të absorbuar kalcium

Shumica prej nesh preferojnë të zgjedhin për të ngrënë një vezë të zier sesa për të pirë një lugë vaji peshku. Lajm i mirë është se në të dyja rastet përdoret e njëjta sasi e vitaminës D. Vitamina D ndihmon për të absorbuar më mirë kalciumin dhe kështu për të forcuar kockat dhe dhëmbët.
Vitamina B kompleks mbron lëkurën, flokët dhe mëlçinë

Biotina, vitamina B12 dhe lëndë ushqyese të tretshme kontribuojnë në forcimin e flokëve dhe lëkurës. Fosfolipidet e gjetura në vezë ndihmojnë në largimin e toksinave të mëlçisë.
Redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Përkundër mendimit popullor, hulumtimi ka treguar se kolesteroli i vezës nuk është i dëmshëm për shëndetin. Ai gjithashtu pengon prodhimin e tij të kolesterolit në trup. Përveç kësaj, vezët përmbajnë acide yndyrore omega-3 që reduktojnë nivelet e triglicerideve, duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Ju do të filloni të humbni peshë

Hulumtuesit amerikanë kanë ardhur në përfundim se nëse kombinoni një dietë të ulët me kalori me vezë të gatuar për mëngjes, do të dyfishoni dy herë procesin e humbjes së peshës. Një mëngjes i tillë do t’ju mbajë të heshtur për një kohë të gjatë dhe dëshira për ushqim do të reduktohet gjithashtu.

Redukton rrezikun e kancerit

Cholin, i cili është aq shumë i nevojshëm për trurin, gjithashtu zvogëlon rrezikun e kancerit. Sipas hulumtimit, gratë që janë ende në adoleshencë që rregullisht ha vezë pule kanë një rrezik 18 % më të ulët të kancerit të gjirit.

Ata janë të dobishëm kur planifikojnë një shtatzëni

Vitamina B ndikon gjithashtu hormonet e plota. Vitamina B9 ka një emër tjetër – acid folik. Me ndihmën e tij, formohen qelizat e kuqe të gjakut dhe tubi i nervit të fetusit. Mbani mend, acidi folik është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të gjitha gratë që planifikojnë shtatzëninë!

Ata ngadalësojnë procesin e plakjes

Provat janë në hulumtimin e një ekipi shkencëtarësh holandez. Në 87% të femrave të moshës 35 deri në 40 vjeç, spote janë zhdukur dhe lëkura është më elastike. Ndërsa burrat luftuan rreth syve të tyre, ata u rreshtuan në mënyrë të drejtë./gazetmetro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë