Loading…
3 fakte rreth Shtëpisë së Bardhë
  • 12/09/2017 | 23:21

...

Shtëpia e Bardhë në Washington të SHBA’ve është një nga ndërtesat më të famshme në botë. Si çdo ndërtim edhe ajo ka historinë dhe faktet mahnitëse rreth saj.


Në vazhdim gjeni 3 fakte rreth shtëpisë ku presidentët amerikanë jetojnë me familje gjatë mandatit të tyre, përcjell Gazeta Metro.

Origjina e Shtëpisë së Bardhë

George Washington e vendosi vendndodhjen e saj në vitin 1971, Një vit më pas, James Hoban u zgjodh arkitekt i kësaj ndërtese përderisa u hodh guri i parë i saj. Në vitin 1800, presidenti amerikan John Adams dhe gruaja e tij, Abigail vendosën që ta përfundojnë ndërtesën e lënë në gjysmë.

Epoka e shekullit të 19-të

Megjithatë, në vitin 1814 forcat britanike e shkatërruan Shtëpinë e Bardhë duke e djegur atë në luftën  vitit 1812. James Hoban e rindërtoi atë, dhe në vitin 1817 presidenti James Monroe mori leje për të banuar aty. Dy pjesët më të famshme të ndërtesës u ndërtuan në vitin 1824 dhe 1829. Në shekullin e 19-të kishte plane për ta rindërtuar dhe zgjeruar shtëpinë e preside3ntit, megjithatë asnjëri nga propozimet nuk u pranua, përcjell Gazeta Metro.

Rinovimet

Në vitin 1902, rinovimi i Shtëpisë së Bardhë kishte filluar nga firma e famshme e arkitekturës, mcFirm, kjo nën mbikëqyrjen e presidentit Theodore Roosevelt. Një nga arritjet më të mëdha të këtij procesi ishte gjetja e një vendi të ri të zyrës së presidentit, e njohur si krahu i majtë.

Rinovimi i radhës zuri vend nën presidencën e Harry Truman. Ai kishte kërkuar që t’i largohen pothuajse të gjitha pjesët. Shtëpia e Bardhë i hapi dyert në 1952. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë