Loading…
3 shenja të hershme që paralajmërojnë kancerin e vezoreve
  • 05/10/2017 | 13:21

...

Kanceri i vezoreve është lloji më agresiv i kësaj sëmundjeje pasi për fat të keq krijimi i qelizave anormale në pjesën e qafës së mitrës nuk shoqërohet me asnjë simptomë. Kur kanceri i vezoreve kapet në kohë, 94% e pacientëve mund ta luftojnë, por më pak se 20% e kancereve ovarian kuptohen që në fillim.


Gratë që vuajnë nga kjo sëmundje nuk arrijnë ta kapin në fazat e para të zhvillimit, pasi nuk kuptojnë asnjë shenjë. Simptomat fillojnë të të shfaqen kur kanceri rritet dhe bëhet edhe më i rrezikshëm për jetën e femrës. Për të patur gjendjen nën kontroll gruaja duhet të bëjë pjesë të rutinë së saj kontrollet gjinekologjike si pap testin, një analizë që kap qelizat abnormale në qafën e mitrës.

Megjithatë është e rëndësishme të dini që shenjat e mëposhtme lidhen drejtëpërdrejtë dhe mund të paralajmërojnë praninë e qelizave kancerogjene.

  1. Gjakderdhje e parregullt

Simptoma më e zakonshme e kancerit të qafës së mitrës është gjakderdhja e parregullta vaginale, Kjo gjë mund të ndodhë gjatë ditëve kur femra nuk është në cikël apo pas seksit.

  1. Shkarkime të pazakonta vaginale

Ka disa lloje lengjesh vaginale që mund të jenë shenja të hershme të kancerit të qafës së mitrës. Një shkarkimi i vazhdueshëm me ndonjë nga karakteristikat e mëposhtme mund të jetë një shenjë paralajmëruese: si ujë bojë kafeme erë të keqe, ngjyrosur me gjak.

  1. Dhimbje e legenit

Përjetimi i dhimbjeve gjatë raportit seksual mund të jetë një shenjë paralajmëruese e kancerit të qafës së mitrës. Ajo mund të sinjalizojë ndryshimet jonormale në qafën e mitrës. Kanceri i qafës së mitrës mund të përhapet në legen.

Përpos këtyre shenjave një femër që vuan nga kaceri i vezoreve por që ende nuk e di humb në peshë dhe urinon shumë shpesh. Linus Chuang profesor i obstetrikës, gjinekologjisë, dhe shkenca riprodhues në Shkollën e Mjekësisë Icahn në New York City tregon se këto simptoma mund të ngatërrohen me simptoma të sëmundjeve të tjera dhe ky është problem më i madh.

Nëse simptomet tuaja janë të vazhdueshme ose përkeqësohen me kohën, ju duhet të takoni mjekun.

Kontrolli për kancerin ovarian mund të përfshijë një provim legenit dhe teste imazhi, si dhe një analizë gjaku për të zbuluar nivelet e një proteine gjetur në qelizat e kancerit ovarian quajtur CA 125.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë