Loading…
3 ushqime për një bark të sheshtë
  • 03/10/2017 | 16:27

...

Mund të ndiqni një regjim të rregullt dhe të shëndetshëm ushqimor, mund të ushtroheni e sërish të zgjoheni në mëngjes me barkun e fryrë.


Nëse ndiqni disa këshilla dhe konsumoni ushqimet e mëposhtme në mbrëmje, e sigurte që në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.

Spec djegës

Përfshini specin djegës në vaktin e fundit dhe enzima aktive kapsaicina do të reduktojë gazin në zorrë, do të përshpejtojë procesin e tretjes dhe do të reduktojë fryrjen duke vrarë bakteret që shkaktojnë këtë shqetësim.

Kos

Kosi është i pasur në probiotikë dhe baktere të mira që ndihmojnë sistemin gastrointestinal për të përthithur maksimalisht vlerat ushqyese .

Xhinxheri

Është gjithashtu një erëz me veti antiinflamatore dhe antibakteriale që ndihmon trupin të shpërbëjë proteinat. Pirja e një filxhan çaji me xhinxher përpara gjumit mund të relaksojë muskujt duke shmangur gazrat dhe fryrjen .

Banania përmban kalium, minerali që “sheshon” barkun. Ngrënia e hudhrës me ushqime të tjera të pasura me sodium mund të shkaktojë fryrje, por nëse e konsumoni pa e shoqëruar me asgjë në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë