Loading…
4 erëzat që ju ndihmojnë të keni kujtesë më të mirë
 • 09/09/2017 | 21:13

...

Sipas studimeve të kryera disa erëza kanë veti shumë të mira për trurin, pasi ndikojnë në një kujtesë shumë të mirë, luftojnë ankthin dhe depresionin, si dhe parandalojnë disa lloj tumoresh të trurit.


Ja cilat janë këto erëza:

 1. Majdanozi dhe trumza
  Një lloj flavonidi që gjenden në këto dy erëza, i quajtur Apigenin, ndikon në ripërtëritjen e qelizave të trurit dhe ndihmon në luftën kundër depresionit dhe sëmundjes së Alzheimerit dhe sëmundjes Parkinson.
 2. Kamomili
  Kamomili njihet për vetitë e tij për të luftuar ankthin, stresin dhe depresionin prandaj ai duhet konsumuar në mbrëmje për një gjumë të qetë dhe për një dozë natyrale anti- stres.
 3. Turemeriku ose Kurkuma
  Kjo erëz ka shumë benefite për shëndetin. Ajo është shumë e mirë edhe për trurin pasi sipas studimeve ajo ka vetinë të luftojë sëmundjen e Alzheimerit si dhe ndihmon në ripërtëritjen e qelizave të trurit duke parandaluar tumoret.
 4. Hudhra
  Sipas studimeve më të fundit, konsumimi i vazhdueshëm i hudhrës ndikon në luftën kundër tumoreve në tru.

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë