Loading…
4 gjërat e rrezikshme për zonën intime
  • 03/02/2018 | 20:57

...

Këto 4 gjërat konsiderohen si mjaft të rrezikshme për zonën intime, që mund të çojnë deri tek irritimet dhe infeksionet.


Ja cilat janë ato:

  1. Të uleni në biçikletë me mbështetësen pa mbështetëse

Mungesa e një mbështetëseje të rehatshme në biçikletë acaron indet nervore rreth zonës tuaj gjenitale dhe ngadalëson qarkullimin e gjakut.

  1. Të qëndroni me rrobat e palestrës edhe pasi keni mbaruar stërvitjen

Edhe pse qëndrimi me veshjet e stërvitjes mund të jetë i rehatshëm, ka disa rreziqe që vijnë prej tyre. Mikrobet që janë prodhuar gjatë stërvitjes mund të depërtojnë në zonat intime dhe janë burim infeksionesh.

  1. Të përdorni sapunin më shumë seç duhet

Sa më pak të përdoret sapuni, aq më mirë është. Përdorimi i tepërt i tij shkakton acarim të zonave intime dhe djegie. Kjo vlen gjithashtu edhe për përdorimin e tepërt të kripërave minerale.

  1. Lubrifikimi me vaj bebesh

Nëse përdorni vaj bebesh, duhet të dini paraprakisht se lubrifikantët me bazë vaji kanë tendencën të mos lahen lehtësisht. Kjo sjell deri në grumbullimin e kemikateve të tyre dhe baktereve në zonën intime.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë