Loading…
5 dokumentarët për femrat më të fuqishme dhe insipiruese
  • 25/02/2018 | 15:14

...

Nëse jeni të gatshëm të pushoni nga telenovelat tuaj të preferuar dhe të kaloni javën në një mënyrë paksa të ndryshme, me siguri do të ju pëlqej propozimi jonë. Zëvendësoni hitet aktuale të filmit me dokumentarë udhëzues!


Ne rekomandojmë 5 dokumentarët e mëposhtëm që tregojnë jetën dhe veprat e disa grave të shquara, transmeton gazetametro.net

What Happened, Miss Simone?

Filmi përshkruan vitet e hershme të Ninës kur mori titullin “Priftëreshë Sublime e Soul Music”, si dhe dëshirat e saj të më vonshme për të marrë pjesë në lëvizjen e të drejtave civile gjatë viteve 60.

Maya Angelou: And Still I Rise

Filmi kap tërë jetën e pabesueshme të këtij poeti dhe aktivisti, duke përfshirë edhe intervistat e saj më të rëndësishme, një listë të njohësve të veprave të saj, si dhe shumë pamjet arkivore, për të sjellë më afër shkëndijën e krijuesit Maya Angelow origjinale dhe krijuese.

Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt and Anderson Cooper

E lindur në njërën prej familjeve më të pasura dhe më të njohura në Amerikë, Gloria Venderbilt ka jetuar nën vëzhgimin e publikut plot 90 vite të jetës së saj.

Joan Didion: The Center Will Not Hold

Aktorja e njohur Joan Didion i ka hapur dyert publikut dhe ka treguar historinë e jetës së saj në këtë  dokumentarë.

Diana Vreeland- The Eye Has To Travel

Paraqitja e saj në industrinë e botës ka qenë hapi i saj më i mirë në historinë e modës. Ideja e saj për stil u bë stil i pakohë. Ky film dokumentar e tregon jetën dhe punën e saj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë