Loading…
5 gjëra që nuk duhet t’ia thoni një personi që vuan nga depresioni
  • 25/11/2017 | 23:35

...

Depresioni është bërë pjesë e jetës dhe të gjithë janë të rrezikuar nëse nuk arrijnë dot ta vënë në kontroll stresin e përditshëm. Depresioni shkakton shumë shqetësime në shëndet, sëmundje dhe probleme mendore. Nëse njëri nga miqtë apo të afërmit tuaj vuan nga depresioni ja 5 gjërat që nuk duhet ti thoni kurrë.


  1. “Edhe unë ka pasur disa ditë shumë të vështira.” Ndoshta do të mendoni se duke thënë këtë personi do të mendojë se nuk është i vetëm, por nga ana tjetër mund edhe të mendojë se po nënvlerësoni sëmundjen dhe ndjenjat e tij. Në vend që të krahasosh dhimbjet apo situatat më mirë tregoni mbështetjen tuaj dhe se ju vjen keq për atë që i ka ndodhur.
  2. “Pavarësisht se çfarë ndodh, unë gjithmonë mundohet të kujtoj gjërat e mira.” Kjo është një shprehje që mund t’ia thoni dikujt që ka kaluar një ditë të keqe, por jo një personi me depresion klinik. Depresioni është një çrregullim humori që mund të ndikojë mbi të gjithë, pavarësisht se sa i magjepsur jeta e tyre duket të jetë.
  3. “E keni provuar të ushtroheni apo të ndryshoni dietë ushqimore?” Miku juaj nuk dëshiron të jetë në depresion dhe ka shumë shanse që ai të jetë munduar ta ndryshojë këtë gjendje. Në vend që ti thoni këtë më mirë sugjerojeni të këshillohet me një mjek ose ftojeni për një shëtitje të qetë.
  4. “Mos u mërzit, do e kalosh.” Dhënia e kurajës se ai do e kaloj këtë gjë është e mirë, por në fakt depresioni nuk funksionon në këtë mënyrë. Mund të duhen muaj dhe vite për të kaluar këtë gjendje.
  5. “A je i që nuk është vetëm në kokën tuaj?” Mjafton të jeni atje për të mbështetur mikun tuaj të përballojë këtë situatë dhe mundohuni të mos bëni deklarata që nuk i dini si do të ndikojnë tek ai.
Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë