Loading…
5 gjërat që duhet t’i dini para se të martoheni
  • 24/02/2018 | 20:07

...

Nëse keni vendosur të martoheni dhe të kaloni gjithë jetën tuaj me dashurinë tuaj duhet të merrni parasysh disa gjëra para se të shkoni drejt altarit.


Shkalla e divorcit në botë është rritur ndjeshëm kështu që ju do të bënit mirë që të mendoheni pak më gjatë nëse jeni gati apo jo? Ja cilat janë 5 gjëra që duhet të dini përpara se të martoheni:

1. A jeni gati për t’u martuar?
Ju mendoni se jeni mjaft të pjekur për të ndarë dashurinë nga pëlqimi? Para se të thoni “Unë pranoj”, më mirë të pyesni veten me disa pyetje: Sa kohë ju doni të jeni të vetmuar gjatë një ditë? Sa shpesh doni të kaloni kohë me miqtë tuaj? A jeni gati të kaloni festat tuaja me rregullat tuaja? Këto pyetje nuk mund të duken të rëndësishme tani, por ato do të bëhen të rëndësishëm.
2. Punësimi:
Po punon? Cili është qëllimi juaj i punës në jetën tuaj? A kërkon puna juaj për të udhëtuar shumë ose për të kaluar shumë orë në zyrën tuaj? Pasi të martoheni dhe të keni fëmijë, a do ta lini punën tuaj dhe do të qëndroni në shtëpi për të rritur fëmijët tuaj? Cila është më e rëndësishme për ju? Puna juaj ose familja juaj ?! Kurrë mos e nënvlerësoni rolin e punës tuaj në jetën tuaj, Prandaj mendoni me kujdes.
3. Paratë
Si është financimi juaj tani? A jeni në gjendje të shpenzoni paratë tuaja për ditën e madhe? Cili është plani i ardhshëm për financimin e familjes suaj? Si do të jetë partneri juaj dhe ju do të ndani shpenzimet e shtëpisë tuaj? A po bëni më shumë para? Nëse po, a jeni të gatshëm të ndihmoni partnerin tuaj me shpenzimet e tij / saj? Si ndjeheni për ndarjen e llogarisë suaj bankare dhe kursimin tuaj me dikë tjetër?
4.Fëmijët
A do të vendosni ndonjëherë që të mos keni fëmijë? A keni pyetur partnerin tuaj për të gjetur se çfarë është këndvështrimi i tij / saj? Sa fëmijë dëshiron të ketë? Si dëshiron t’i ngresh fëmijët? Feja është një nga pikat më të rëndësishme për të folur para se të keni fëmijë? Me kalimin e kohës, dekada pas dekadave kulturat ndryshuan dhe besimet familjare janë larguar nga prindërit tanë dhe gjyshërit tanë. Fëmijët do të ndryshojnë jetën tuaj dhe është përgjegjësia juaj të mendoni përpara se të sillni një qenie njerëzore në jetën tuaj.
5. Seksi
Seksi ka dy anë të ndryshme, ajo mund të merr jetën tuaj drejt dy mënyrave të ndryshme. Seksi duhet të jetë një temë e lirë për të diskutuar, duhet të jeni të hapur dhe mund të flisni lirisht rreth seksit me partnerin tuaj, kur nuk flisni për jetën tuaj seksuale mund të ndryshohet në seks të pakënaqur. Diskutoni pritjet tuaja dhe pyetni partnerin tuaj rreth pritjes së tij / saj, kështu që të dy mund të bëni njëri-tjetrin të lumtur.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë