Loading…
5 historitë e dashurisë që i dhanë emrin Parisit
  • 05/01/2018 | 13:34

...

Është qyteti i dashurisë dhe jo vetëm sepse është i bukur. Parisi përshkohet nga një energji e ngrohtë, nga ato energji që i kanë dhënë e vazhdojnë t’i japin botës.


Nga vitet ’40 e deri në ’60, Parisi ishte vendi ku dashuria shpiku përkufizime të reja, doli nga konvencionet dhe kërkoi rrugë të reja. Pikërisht në këto vite kanë jetuar e janë dashuruar disa çifte që do të ngelen gjithmonë në historinë dhe përfytyrimin e të gjithëve ne që e vizitojmë Parisin sot.

Për disa, janë ikonat e ndryshimeve, vetëm prej imazheve që stampuan në mendjen e njerëzve thjesht duke dalë në fotografi me njëri­tjetrin. Për të tjerë, janë ikonat e bukurisë që i njohën prej filmave.

Ja 5 çiftet më të famshme të të gjitha kohërave:

Brigitte Bardot dhe Roger Vadim

Jane Birkin dhe Serge Gainsbourg

Alain Delon dhe Romy Shneider

Anna Karina dhe Jean Luc Godard

Simone de Beauvoir dhe Jean Paul Sartre

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë