Loading…
5 miliarderët më të mëdhenj botërorë
  • 01/12/2017 | 14:50

...

Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, është njeriu më i pasur në botë me pasuri prej 100 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.


Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, renditet në vendin e dytë  me 89.4 miliardë dollarë.

Në vendin e tretë është Warren Buffett, pronar i kompanisë Berkshire Hathaway, të cilën e kishte blerë në vitin 1969, me pasuri prej 81.7 miliardë dollarë.

Amancio Ortega, i cili kontrollon gjigantin Inditex, që ka në pronësi Zara, Massimo Dutti, Oysho dhe të tjera kompani, renditet i katërti në listë me 75.9 miliardë dollarë.

Mark Zuckerberg nga Facebook ka 72.3 miliardë dollarë në vendin e pestë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë