Loading…
5 vende misterioze dhe të mërzitshme, ja çfarë ka ndodhur në to
  • 06/10/2017 | 09:51

...

A i mungojnë jetës tuaj trillime të reja dhe ngjyra ekzotike? A jeni në kërkim të një adrenaline? 


Ne ju paraqesim një përzgjedhje të vendeve më të mërzitshme, misterioze dhe të tmerrshme në botë që definitivisht ia vlen të vizitoni.

1. Ishulli i Kukullave (Mexico City, Meksikë)

Sipas legjendës, një vajzë e vogël u mbyt në këto pjesë. Më vonë, babai i saj gjeti një kukull pranë vend ku ndodhi tragjedia. Ai vendosi që shpirti i vajzës ishte transferuar në lodër, kështu që e varën në një pemë aty pranë. Ai mblodhi kukulla të braktisura dhe i solli në ishull. Ai madje la familjen e tij për të jetuar në këtë vend të përhumbur.

2. Katakombet Capuchin (Palermo, Itali)

Gjendet brenda katakombeve janë mbetjet e 8,000 njerëzve të shekujve 18 dhe 19. Një shkrimtar i famshëm francez, Guy de Maupassant, shkroi: “Krerët e tyre (kufomat) duken të tmerrshme, gojët duket se do të flasin, fytyrat e shtrembëruara duket të jetë e pashprehur, terror i padurueshëm”.

3. Parku Theme Haë Par Villa (Singapor)

Ky park është e kundërta e plotë e Disneyland. Shikoni vetëm dhjetë gjykatat e ferrit! Këto shfaqje të tmerrshme janë thjesht një mënyrë për të mësuar fëmijët e vegjël rreth moralit. Për shembull, skenat e ndarjes kanë për qëllim t’i ndalojnë fëmijët të mashtrojnë në provime, përcjell albeu.com.

4. Nagoro: Fshati i kukullave “të gjalla” (Japoni)

Ayano Tsukimi vendosi të bënte kopje kukullash të fshatarëve të saj. Këto figura të frikshme janë kudo: peshkatarët në brigjet e lumenjve, nxënësit dhe mësuesit në klasa, çiftet e vjetra që ulen në grupe. Në tërësi, fshati përmban rreth 350 kukulla, ndërsa banorët e saj të gjallë arrijnë në vetëm 37.

5. The Coffins Hanging (Sagada, Filipinet)

Vendasit këtu nuk i vënë arkivolet në tokë – ata i varin ato nga fytyrat e shkëmbinjve. Për të qenë i përshtatshëm për këtë lloj varrimi, duhet të plotësohen disa kushte. Për shembull, një person duhet të jetë i martuar dhe të ketë nipër e mbesa. Besohet se sa më e lartë është arkivoli varur, aq më afër shpirtit të vdekurit është në qiell.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë