Loading…
6 aftësi të domosdoshme për jetën, që nuk i mësoni kurrë në shkollë
  • 13/08/2017 | 19:22

...

Ka një të vërtetë për të ardhur keq në shoqërinë tonë, e cila po bëhet gjithnjë e më e qartë çdo ditë që kalon, teksa ne vazhdojmë të ecim përpara drejt të ardhmea. shkollat tona kanë dështuar të na japin aftësitë themelore që ne thjesht duhet të kemi, në mënyrë që të bashkëjetojmë me njëri-tjetrin, si dhe të mësojmë se si të përballemi me ndryshimin. Sa më shumë ndryshim që ndodh në shoqërinë tonë, aq më shumë sporadike dhe e paqëndrueshme ajo bëhet, thjesht sepse ne nuk kemi idenë se si ta përballojmë atë.


Pjesa tjetër e trishtë, është se ne jemi plotësisht të varur nga njerëzit e tjerë, me shpresë se nuk do të duhet t’i bëjmë të gjitha vetë. Kjo është një mënyrë shumë e mjerueshme e të ekzistuarit dhe duhet të ndalet. Ka aftësi të caktuara rreth të qënit njeri, që ju i mësoni vetëm duke u rritur. Mos u bëni dikush që nuk rritet dhe nuk i zhvillon këto aftësi.

Vetëm ti mund të bësh të lumtur vetveten
Ky fakt është në fakt vetë-shpjegues. Nuk ka asnjë person tjetër në botë që do t’ju bëjë të ndjeheni të lumtur, përveç vetes tuaj. Mendojen këtë; a prisni me të vërtetë që të tjerët të dalin fare nga vetja, vetëm për ju, në mënyrë që të jeni të lumtur çdo ditë  të jetës tuaj? Kjo është një pritshmëri shumë jorealiste, sidomos nga njerëz që as nuk i njihni ende. Është e rëndësishme të dini se si të bëni veten të lumtur,  për shkak se ajo është ndjenja më e vërtetë e lumturisë që do të ndjeni ndonjëherë.

2. Të jesh i pavarur

Është e rëndësishme të dini se si të jeni të pavarur, gjë e cila në fakt është në korrelacion me aftësinë të parë. Nëse ju nuk e dini se si të jeni të pavarur, si dhe të jeni lumturisht të pavarur, atëherë keni goxha punë për të bërë me veten tuaj. Të qënit i ndërvarur është një cilësi shumë e shëmtuar tek njeriu, në krahasim me një person që ka shumë besim në veten e tij, dhe s’ka nevojë për ndihmën e të tjerëve. Gjetja e paqes brenda vetes, ku mund të jeni të pavarur dhe të lumtur, mund të jetë një nga ndjenjat më të dobishme që keni provuar ndonjëherë.

3. Të jesh pasionant

Nëse ju mungon pasioni në jetën tuaj, atëherë ju duhet ta ndreqni menjëherë këtë problem. Të paturit e një pasioni të zjarrtë për diçka, mund të provokojë gjëra të reja dhe të mahnitshme, që nuk e keni ditur se ekzistonin. Ka një ndryshim në të jetuarit ditë pas dite, duke bërë atë që bëni gjithmonë, në krahasim me njerëzit që bëjnë gjëra me pasion, sepse duan që t’i bëjnë. Nëse ju mund të jetoni me pasion, atëherë keni arritur atë që shumë të tjerë nuk mund ta arrijnë. Pasioni është diçka që vjen nga thellësia e vetvetes. Është një ndjenjë që është i pakrahasueshme me asgjë gjë tjetër, sepse kjo është gjëja që ju doni të bëni më shumë.

4. Të jesh gjithë kohës i zënë

Është e rëndësishme që ju të gjeni gjëra për t’u mbajtur të zënë, gjëra që doni të bëni, apo gjëra që doni të provoni për herë të parë. Duke bërë projekte të vogla për veten tuaj, mund të gjeni një përvojë shumë të dobishme. Nëse ju keni një hobi apo ide që do të donit ta provonit, atëherë ndiqeni atë! Zgjeroni njohuritë dhe përqafoni gjëra të reja, që keni dashur gjithmonë t’i provoni!

5. Sfidat

Gjeni mënyra për të sfiduar veten në gjërat që i konsideroni të lehta, apo në gjëra që ju kurrë nuk i keni bërë më parë. Kjo ka të bëjë me aftësinë e katërt, pra të mbani veten të zënë. Të jesh në gjendje për të zgjidhur probleme, ose të jesh në gjendje për t’iu përshtatur rrethanave, nganjëherë mund të jetë shumë e vështirë. Nëse ju jeni një person aktiv, mund të dëshironi të gjeni një vend të ri ku të shkoni për të ecur në natyrë, ose një lumë për të lundruar. Gjeni një lloj të ri mjedisi, që sfidon të gjitha shqisat tuaja. për të mbajtur ty në gishtat tuaja.

6. Gjithmonë pyesni

Nëse jeni të pasigurt për ndonjë gjë, është shumë e rëndësishme që ju të bëni pyetje. Të pyeturit nuk është një shenjë dobësie dhe kurrë nuk duhet të shihet si e tillë. Njerëzit duan të mësojnë, njerëzit duan të dinë se si të bëjnë gjërat në mënyrë të drejtë, ose ata thjesht duan të përmirësojnë gjërat, me të cilat nuk kanë pasur sukses. Është e rëndësishme që ju të kuptoni se jeni gjithmonë një punë në progres

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë