Loading…
6 mënyra për t’u dobësuar pa bërë ushtrime dhe pa mbajtur dietë
  • 10/08/2017 | 21:10

...

Tashmë nuk keni pse të shqetësoheni të mbani dieta ushqimore, që shpesh nuk japin rezultat, apo të shpenzoni orë të tëra në palestër, pa marrë asnjë rezultat.


Në një studim të bërë nga “MSN”, ekzistojnë 7 mënyra si t ë humbni peshë duke u relaksuar ose punuar.

Hani më shumë zarzavate
Konsumoni sa më shumë zarvate. Nëse nuk I preferoni gatuajini ato me recetat tuaja të preferuara.

 Pini sa më shumë ujë
Në verë ne e konsumojmë shumë ujin për shkaktë ditëve të nxehta, por mundohuni t’a mbani këtë rutinë edhe në dimër. Këshillohet që në ujin natyral të fusni edhe limon, pasi në bashkëveprim me njër tjetrën ato djegin  të gjithë toksinat e panevojshme të trupit.

Mos nxitoni gjatë ngrënies
Nëse ju nxitoni teksa hani ushqimin tuaj do të shtoni peshë çdo ditë e më shumë. Kjo sepse nëse hani më nxitim stomaku nuk mund të përçojë vlerat ushqimore aty ku duhet, gjithashtu çdo gjë do të kthehet në dhajmin e padëshiruar në trup.

Hani kos
Kosi ndihmon aparatin tretës të funksionojë më mirë, gjatë përtëritjes së ushqimit.

Bëni ecje
Mundohuni që çdo ditë të bëni një ecje për të paktën 30 minuta në ditë.

Pini disa kafe
Pirja e disa kafeve në ditë eleminon ujin e tepërt në trup, e cila krijon fryrje dhe çrregullim të metabolizmit. Më parë konsultohuni me mjekun se sa kafeinë mundë të përbllojë trupi juaj,  tejkalimi I masës mund të jetë fatal.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë