Loading…
6 të vdekur nga tërmeti që goditi këtë shtet
  • 12/11/2017 | 23:00

...

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.2 ka tronditur rajonin verior kufitar Irak-Iran, si pasojë e të cilit është raportuar edhe për të vdekur.


Tërmeti goditi vendin në mbrëmje sipas kohës lokale,  në jug të qytetit të Irakut të Halabja në një thellësi prej 33.9 km (21 milje), sipas Geological Survey (USGS).

Të paktën gjashtë person mbeten të vdekur  në qytetin iranian të Qasr-e Shirin, thonë mediat shtetërore.

Tërmeti shkaktoi panik në kryeqytetin irakian Bagdad, ku banorët iknin nga shtëpitë e tyre.

Xhamitë në Bagdad dhe në vende të tjera në Irak kanë thënë lutje përmes altoparlantëve.

Ekipet e shpëtimit janë dërguar në pjesët perëndimore të vendit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë