Loading…
6 thënie nga Ernest Hemingway
  • 14/06/2017 | 17:18

...

Hemingway ishte një shkrimtar amerikan me renome. I përket shkrimtarëve të periudhës klasike të letërsisë amerikane.


Ernest Heminguej në profilin e tij shkrimtaresk përfaqëson në menyrë të shkëlqyer realizmin letrar në SHBA. Më poshtë ju sjellim 6 thënie nga ai:

“Nuk ka asgjë fisnike tek të qenurit superior ndaj mikut. Fisnikëria e vërtetë është të qenurit superior ndaj ish-vetes tuaj.”

“Ekzistojnë shumë njerëz që nuk e dijn se janë fashistë, por do ta kuptojnë kur të vijë koha.”

“Lufta nuk fitohet vetëm me një triumf.”

“Babai im ishte njeri thellësisht emocionale dhe ashtu si çdo njeri emocional, ai ishte shumë mizorë.”

“Kjo nuk është dashuri. Kjo është vetëm pasion dhe epsh. Kur ju dashuroni, ju dëshironi të bëni diçka për të. Dëshironi të sakrifikoni. Dëshironi të shërbeni.”

“Ai e pa që vajza po e shikonte atë dhe i buzëqeshi. Ishte një buzëqeshje e vjetër, të cilën ai po e përdorte për 20 vite.”/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë