Loading…
6 ushqimet që ju pastrojnë fytyrën
  • 28/09/2017 | 21:58

...

Ju në fakt mund të ndihmoni lëkurën tuaj përmes dietës. Ajo që ju hani reflekton në pamjen e jashtme.


Bajamet

Bajamet janë plot me vitaminë E dhe mund t’ju ndihmojnë të ruani lëkurën e shëndetshme. Gjithashtu vitamina E mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli.

Salmon ose ton
Ushqimi i peshkut i siguron trupit biotinë.

Lëng portokalli

Lëngu i portokallit ju mban të hidratuar dhe Vitamina C, e cila funksionon si një antioksidant për të mbrojtur lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis dhe në trup. Vitamina C gjithashtu ndihmon në krijimin e kolagjenit, proteina kryesore strukturore e trupit.

Farat Chia

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore, duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Farat Chia, gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore.

Patate të ëmbla

E pasur në vitaminë A patatja e ëmbël i jep ngjyrë lëkurës.

Fara luledielli

Këto fara të vogla sigurojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës E dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Uji

Një person që pi ujë mjaftueshëm është i detyruar të shkëlqejë pa marrë parasysh ngjyrën e lëkurës së tij / saj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë