Loading…
7 fetë më të çuditshme: Lexoni historitë e tyre
  • 29/11/2017 | 18:38

...

Njerëzit kanë besytni të ndryshme, të cilave iu përkushtohen jashtëzakonisht shumë dhe i ndërlishin me realitetin që jetojnë.


Mirëpo, ekziston një numër i madh i feve që praktikohen sot nëpër botë, përveç islamit, krishtërizmit, ortodoksimit etj, fe këto që kanë rituale të çuditshme.

Më poshtë ju sjellim 7 nga to:

Raelism


Raelizmi është një fe e UFO-ve që beson se speciet jashtëtokësore të quajtura Elohim janë përgjegjës për krijimin e jetës në Tokë. Formuar nga Claude Vorilhon në vitin 1974, ata besojnë në zgjimin e mendjes nëpërmjet zgjimit të trupit.Përdorimi i Svastikës si një simbol fetar e ka shkaktuar këtë grup disa probleme në Izrael.

Kisha e përbindëshit të fluturimit të spagetit
Gjithashtu i njohur si Pastafarianism, feja adhuron përbindëshin e fluturimit të spagetit. Ekziston vetëm një dogmë! Fillimi zyrtar i kësaj feje u shënua me një letër të hapur nga Bobby Henderson në Bordin e Shkollës së Kansasit, duke kërkuar që teoria e Flying Spaghetti Monster (FSM) të mësohet së bashku me dizajnin inteligjent dhe teoritë e Evolucionit.

Kisha e SubGenius
Teologjia më agresive e pakuptimtë që bota ka njohur ndonjëherë. Themeluar nga shkrimtari dhe regjisori amerikan Ivan Stang në vitet 1970, Kisha e SubGenius është një fe parodi që satirizon sistemet më të njohura të besimit. Ajo e shpërfill rëndë idenë e të vërtetave absolute dhe në vend të kësaj fokusohet në një mënyrë jetese më interpretuese.

Discordianism


Discordianism është feja apo besimi në të cilin kaosi është menduar të jetë aq i rëndësishëm sa rendi. Kjo është më shumë një shaka e përpunuar e maskuar si një fe dhe mund të përshkruhet më së miri si një vepër e palogjikshme e artit surrealist duke përdorur fenë dhe filozofinë si një medium artistik, me gjysmën e një synimi serioz për të zënë “botëkuptimin” e një njeriu me diçka të natyrshme skeptik.

Kisha e Eutanazisë
Rritja e vazhdueshme e popullsisë njerëzore me një ulje të njëkohshme të vlerave dhe moralit çoi në lindjen e kësaj kishe, urdhri i vetëm i të cilit është ‘Ti nuk do të bësh’. Katër shtyllat e kësaj feje janë vetëvrasja, aborti, kanibalizmi dhe sodomi. Kisha e Eutanazisë u themelua nga Reverend Chris Korda dhe Pastor Kim në vitin 1992.

Tempulli i Dritës së Vërtetë të Brendshme
Tempulli i Dritës së Vërtetë të Brendshme beson se të gjitha fetë janë të bazuara në përvojën psikodelike dhe se medikamentet psikoaktive si kanabisi, LSD, mescalina, DMT dhe të tjerët janë mishi i vërtetë i Perëndisë. Ajo u formua nga Alan Birnbaum më 1980. Përdorimi i drogave lejon komunikim të drejtpërdrejtë me forma shpirtërore dhe ky komunikim është burimi i teologjisë së tyre.

Jediism


Një lëvizje fetare e ndjekur nga mijëra tifozë Star Wars në të gjithë botën, Jediizmi është një fe që përfshin mësimet imagjinar të Jedi. Jedi besojnë se ‘Forca’ është e vërtetë dhe se morali është një cilësi e lindur e qenieve njerëzore. Feja u kërkon ithtarëve të saj të ruajnë anën e errët e cila çon në frikë që çon në urrejtje, gjë që çon në vuajtje.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë