Loading…
7 gjërat interesante që nuk i keni ditur për Stephen Hawking
  • 14/03/2018 | 13:56

...

Stephen Hawking është ndër të rralët njerëz që vinë në këtë jetë. Ai është kreatori i një numër të madh të teorive. Për shkak të paralizës të gjithë energjinë e ka drejtuar në hulumtime.


Definitivisht historia do ta kujtoj si një shkenctarë të cilin mund ta krahasojme me Albert Einstein, transmeton gazetametro.net

Ai nuk ka qenë fëmij i mirë

Hawking nuk ka qenë fëmij i mirë në shkollë. Si i vogël ka dashur të zbuloj gjëra të reja.

E ka urryer biologjinë

Babai i Hawking ka dashur që ia të bëhet mjek kur të rritet dhe që nga vegjëlia e ka mësuar ta don biologjinë. Mirëpo kjo ka pasur një efetk të kundërt, ai filloi ta urrej biologjinë.

Ka qenë pjesë e ekipit lundrues

Edhe pse shumica e mendojnë si tip jo të shoqërueshëm, ai ka qenë pjesë e grupit lundrues nga Oxford- i.

Kur ka kuptuar që është i sëmurë, mjekët i kanë dhënë vetëm 2 vite jetë

Kur ka mbushur 21 vjet, te Hawking është hasur sëmundja e cila e ka sjellë deri te paraliza. Mjekët në fillim kanë menduar që ai do të jetoj vetëm edhe dy vite.

E ka humbur bastin për “vrimat e zeza”

Në vitin 1997 Hawking ka deklaruar se gjithçka që hyn në “vrimat e zeza” zhduket, gjë për të cilën ka bërë bast me mikun e tij. Por në vitin 2006, e ka pranuar që ka humbur dhe ka thënë se në “vrimat e zeza” nuk thyhet asnjë ligjë i fizikës.

Ai është autor i librave për fëmijë

Shumë njerëz dijnë për veprat e tij shkencore, mirëpo shumë pak dinë që Hawking ka shkruar edhe libra për fëmijë. Librat te tij për fëmijë kanë për qellim t’ishtyjnë fëmijët të duan shkencën.

Ka besuar në jastëtokësorët

Hawking ka deklaruar se nëse marrrim parasysh pafundësinë e universit, është për të qeshur nëse mendojme se ne jemi krijesat e vetme të gjalla në këtë univers./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë