Loading…
7 sëmundjet që janë të trashëgueshme
  • 13/10/2017 | 12:46

...

Sëmundjet trashëgueshme  janë ato sëmundje që barten nga brezi në brez.Baza e sëmundjeve të trashëguara janë gjenetike, kromozonale dhe abuzimi mitochondrial e informacionit gjenetik.


Sëmundjet e lindura janë shkaktuar jo vetëm i trashëguar, por edhe nga faktorë të jashtëm, siç janë ndikimi negativ në kimikateve embrionit, drogës apo rrezatimi, shkruan Gazeta Metro

Sëmundje e trashëguar e njeriut mund të zbulohet në lindje, por mund të ndodhë pas një kohe të gjatë. Rreth 10% e të gjitha sëmundjeve të njeriut të shkaktuara nga gjenet parregullt ose gjenet përgjegjëse për sensibilitet të sëmundjes.

Më poshtë ju sjellim 7 sëmundjet që mund të jenë trashëguese:

Kanceri i gjirit

Çdo vit zbulohen më shumë se 1 milion raste të grave me kancer gjiri dhe më shumë se 400 mijë gra vdesin çdo vit. Trashëgimia është faktor për kancerin e gjirit. Motrat ose nënat e atyre që kanë vuajtur nga kanceri i gjirit janë 2-3 herë më shumë të rrezikuara për t’u prekur nga kjo sëmundje. Thuajse asnjë vajzë që ka pasur motrën apo nënën me këtë sëmundje nuk ka “mundur” t’i shpërojë asaj.
Edhe kanceri i lëkurës dhe i stomakut, poashtu është trashëgues.

Astma

Është një tjetër sëmundje që përgjithësisht është e trashëgueshme. Alergjia ndaj agjentëve të caktuar,sulmet asmatike etj, janë të trashëguara gjithashtu.

Sëmundjet e zemrës

Studimet mjekësore kanë treguar se fëmijët e prindërve që vuajnë nga zemra kanë më shumë gjasa për t’u prekur nga këto sëmundje. Kjo sëmundjet mendohet që trashëgohet dhe midis fëmijëve, vëllezërve – motrave.

Hipertensioni

Hipertensioni zakonisht shfaqet tek personat pas të 40-ave, por rëndohet edhe më shumë tek personat e moshës së tretë. Më të prekura nga kjo sëmundje janë gratë, prandaj vajzat që kanë nëna me hipertension kanë rrezik edhe më të lartë për t’u prekur nga kjo sëmundje.

Diabeti

Studimet mjekësore kanë treguar se predispozicioni për t’u prekur nga diabeti është më i madh tek ata persona që kanë një të afërm me diabet. Edhe pse kohë më parë kjo teori nuk pranohej, në kohët e sotme është vërtetuar se diabeti trashëgohet nga njëri brez në tjetrin tek ata persona që mbartin genin e sëmurë.

Parkinsoni

Është një sëmundje që trashëgohet në mënyrë dominante. Të gjitha rastet që janë diagnostikuar me këtë sëmundje kanë pasur një histori familjare të saj.  Në raste shumë të rralla ndodh tek personat që nuk e kanë të trashëguar.

Sëmundjet e veshkave

Gurët në veshka dhe sëmundje të tjera të veshkave trashëgohen kryesisht nga nëna tek fëmija. Mjekët rekomandojnë dietë të ekuilibruar tek gratë shtatzëna që vuajnë nga problemet e veshkave. Sëmundjet e veshkave mund të prekin edhe persona të tjerë që nuk e kanë të trashëguar./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë