Loading…
7 shenjat që tregojnë ‘fshehurazi’ simptomat e leukemisë (Foto)
  • 08/09/2017 | 14:00

...

Leukemia njihet si kanceri i gjakut, i cili ndikon në qelizat e bardha të trupit tuaj. Ato janë përgjegjëse për luftën kundër infeksioneve dhe sëmundjeve. Ata njerëz që vuajnë nga leukemia kanë dëmtuar qelizat e bardha të gjakut që mbushin qelizat e shëndetshme dhe mund të shkaktojë probleme serioze.


Këtu janë disa nga shenjat e saj të cilat kurrsesi s’duhet t’i injoroni:

Lëkurë e zbehtë
Për shkak të faktit që ju keni vetëm disa qeliza të shëndetshme, mund të zhvilloni aneminë që mund të rezultojë në lëkurë të zbehtë. Anemia gjithashtu mund të bëjë që duart tuaja të ndihen të ftohta gjatë gjithë kohës, sipas disa ekspertëve.

Lodhje
Lodhja është një simptomë e zakonshme e leucemisë. Anemia mund të jetë gjithashtu fajtore për lodhjen tuaj.

Infeksione
Qelizat e gjakut janë thelbësore për sistemin tuaj imunitar. Infeksionet ose ethet janë ndër simptomat më të zakonshme që në rastet e leucemisë.

Probleme me frymëmarrjen
Nëse vëreni që frymëmarrja juaj është ndryshe nga ajo e mëparshmja, atëherë bëni mirë të konsultoheni sa më parë me mjekun tuaj.

Disa simptoma të tjera:
Gjakderdhje nga hundra;
Nyje limfatike të fryra;

Ethe ose të dridhura.
 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë