Loading…
7 vjeçari me Sindromën Down që po bën histori (Video)
  • 11/01/2017 | 22:16

...

Jack Barlow është një djalë 7 vjeç, i cili është bërë fëmija i parë me Sindromën Down që është bërë një balerin profesional.


Katër vite rradhazi Barlow është duke u përgaditur për të marrë pjesë në një festival të balerinëve, të cilin e organizon “Cincinnati Hospital”, një spital i fëmijëve me këtë sindromë dhe me paralizë celebrale, nga e cila u kthye në një balerin trasnmetron gazetametro.net

Nëna e balerinit tha është e manhnitur me paraqitjen e djalit të saj, gjithashtu tregoi se sa shumë i përkushtuar ka qenë ai gjithë këto vite për ta arritur qëllimin e tij.
“ Ndihem shumë e lumtur me interesin e Jack-ut për balet! Ai ka punuar shumë, më shumë se balerinë tjerë që nuk e kanë këtë sindromë. Ka qenë shumë e vështirë për të por ia doli”, ka thënë ajo pas përformimit të djalit të saj.

7 vjeçari Jack bëri histori, duke ndjekur ëndrrën e tij dhe e mundur Sindromën Down.  Kjo sindromë ësht mutacion gjenetik i veçant tek njeriu, i cili njeriu posedon kromozomin e 21. Sindroma Down është një çrreullim kromozomesh që vjen si rezultat i vonesës në zhvillimin fizik, intelektual dhe gjuhësor. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë