Loading…
8 gjëra që duhet t’u mësoni fëmijëve (Foto)
  • 10/01/2017 | 22:00

...

Prindërit janë personat më të afërt të fëmijëve. Përveç dashurisë që ato u dhurojnë, shpeshherë bëhen mësuesë, mjekë, shokë për fëmijët e tyre, duke qenë pranë saherë që ata kanë nevojë.


Gazetametro.net sjellë disa rekomandime se çfarë duhet prindërit t’u mësojnë fëmijëve për t’i përgaditur për jetën.

1. Dashurinë e pakushtëzuar
Është shumë e rëndësishme që një prind ta mësoj vajzën apo djalin e tyre t’i dojë njerëzit në mënyrë të sinqertë dhe të pakushtëzuar, qëkur ata janë të vegjël. Kështu, ata do të rriten me butësi dhe sinqeritet.

2.Lidhja mes fëmijëve dhe prindërve duhet të jetë shumë e fortë dhe e pathyeshme

parents-opinions-image

Prindërit janë personat më të afërt të fëmijëve. Ata bëjnë gjithçka për lumturinë e tyre, dhe janë të vetmit që do të donin t’i shihnin fëmijët më lart se ata.

3.Paraja ka vetëm vlerë materiale
Para është e rëndësishme për të gjithë, ajo kryen shumë punë, mirëpo ajo që duhet të mirret veç si vlerë materiale jo më shumë, sepse ka tjera gjëra shumë më të rëndësishme se ajo. Prandaj më mirë do të ishte t’u flisni për, shëndetin, ndjenjat se sa t’i shkelin këto për vlera materiale.

4.Mbroni ata, por më shumë i mësoni të mbrohen vetë nga çdo gjë

umbrella-dad-620x400

5. Komplimentoni për dukjen e tyre, dhe kritikoni kur nuk ju pëlqejnë
Kjo ka shumë rëndësi, sepse kështu ata nuk do të turpërohen kur dikush nga jashtë i kritikon, por e pranojnë debatin dhe bëhen më të arsyeshëm.

6. Ndiqni ëndrrat tuaja dhe jetoni me pasion
7.Çdo gjë ka kufi

dad-talking-to-son-png

8.Respektoni veten gjithmonë, mos i shkelni principet tuaja
Ata duhet ta mësojnë që nga fëmijëria se sa të rëndësishëm janë, se sa shumë kanë rëndësi mendimet dhe prania e tyre. Gjithashtu duke vlerësuar veten ata do të krijojnë një karakter të fortë dhe nuk do të dorëzohen para askujt. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë