Loading…
8 mësime nga francezët
  • 12/01/2017 | 09:37

...

Francezët janë njerëz me një kulturë të pasur dhe janë shumë modest. Ata gjithashtu njihen si persona që e shikojnë vetëm punë e tyre, nuk preferojnë të shaktojnë probleme dhe nuk janë aspak të dhunshëm.

Gazetametro.net sjellë për ju disa mësime nga francezët që janë të mirëseardhura për të gjithë, që do të duhej t’i mësonim nga ata.

1. Janë të sjellshëm me të gjithë dhe kudo.

Francezët janë njerëz të sjellshëm, dhe kanë një fjalor shumë të pasur me fjalë mirësjellje. Ata nuk i thonë “lamtumirë” askujt. Zakonisht edhe kur përshëndetin kamarierin, apo dikë që për herë të parë e shohin ata sillen si të afërt me ta. Përdorin shprehje si ” ju urojmë ditë të mirë”,”apo shihemi prapë”, etj.

bigstock-successful-business-people-wit-42882634-1

2. Gjithmonë mundohen të flasin fjalë të mira, të jenë pozitiv edhe kur nuk ndjehen mirë

Ata nuk nuk i dallojnë njerëzit në asnjë aspekt, qoftë profesional apo çfarëdo. Mundohen të jenë pozitiv gjithmonë edhe kur në fakt nuk ndjehen ashtu, për të mos e përcjellë humorin e keq edhe te të tjerët.

3. Ushqimet franceze janë shumë të frekëta
Market në Francë janë një imazh i pastërtisë dhe freskisë në të gjitha produketet. Ju mund të bleni atje produkte pa u shqetësuar fare për afatin e skadimit të tyre, sepse një gjë të tillë nuk e tolerojnë për askënd ata.

4.Ata nuk janë tipa njerzish që shqetësohen për plakjen

service-elderly-man-young-men-visiting_1648275_inlSi natyrë njerëzore ata nuk e kanë problemin e plakjes, më shumë e kanë brengën e punës dhe “plakja vjen me kohë”thonë ata, gjithashtu i respektojnë shumë të moshuarit.

5. Pushimet i planifikojnë në momentin e fundit
Francezët njihen si njerëz që pushimet i planifikojnë në momentine  fundit, dhe nuk shqetësohen shumë rreth përgjezdhjes së vendit. Kudo larg zhurmës dhe njerëzve do t’i bënte mirë për një kohë ata.

6.Gjithmonë mbajnë një shishe verë dhe djathë në frigorifer
Djathi dhe vera e kuqe janë gjithmonë të pranishëm në shtëpitë e francezëve dhe janë opsioni më i mirë për t’i shërbyer edhe dikujt kur vjen mysafirë.

7. Vishen dhe vënë make-up vetëm për veten
Edhe francezët si britanezët nuk e kanë problem mendimin e të tjerëve rreth tyre. Ata vishen dhe rregullohen kur janë në qejf vet dhe jo atëherë kur masa rregullohet e vishet. Ata pa problem shkojnë edhe në ndonjë fest me një palë xhinse të thjeshta dhe pa make-up. Ata vishen ashtu si ndihen më rehat. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë