Loading…
9 gjërat që duhet t’i dini nëse dëshironi që jeta juaj të ndryshoj
  • 07/12/2017 | 20:40

...

Ju shpenzoni shumicën e jetës suaj duke pritur diçka të ndodhë.


Lind pyetja: Pse jeni ende duke pritur? Ka ardhur koha  për t’u përballur me të vërtetën e ashpër të jetës dhe të punoni për veten tuaj. Më poshtë renditur këto të vërteta interesante që duhet t’i dini, për ta përballuar jetën në mënyrën më të mirë.

  1. Askush nuk është shumë i zënë për t’ju përgjigjur

Mbani mend, njerëzit  e gjejnë kohën  për ata që vërtet ju intereson. Mos besoni te justifikimet e njerëzve për t’ju shmangur në rastet që ju keni nevojë për ta. Duke e ditur këtë fakt, ju bëheni më të fortë dhe nuk lëndoheni  kur njerëzit që vlerësoni  ju kthejnë kurrizin.

  1. Çdo njeri mendon në fillim  për interesin e tij

Edhe njeriu më i dashur që keni, në fillim do mendojë për interesat e veta. Nuk duhet të habiteni për këtë gjë, pasi ky është realiteti i cili ndoshta edhe mund të mos ju pëlqejë. Njerëzit e fortë nuk kanë frikë të thonë: Jo.

  1. Është e pamundur t’i bëni të gjithë të lumtur

Sado që mund  të përpiqeni  për t’i bërë njerëzit që ju rrethojnë të lumtur, nuk do arrini dot. Ky është një mision i pamundur, prandaj fiksojeni këtë gjë. Vetja juaj është përgjegjëse për lumturinë tuaj, pra lumturia e të tjerëve nuk ju përket juve.

  1. Bota nuk ju ka asnjë borxh

Ju mund të jeni  një person me shumë vlera dhe keni pritshmëri të mëdha, por bota nuk ka asnjë borxh të dëgjojë ankesat tuaja. Ka dy zgjedhje: ta shpenzoni kohën tuaj duke u ankuar pasi meritoni më të mirën, ose të përshateni duke marrë atë që dëshironi.

  1. Ju mbrojnë veprimet tuaja, jo mendimet

Veprimet kanë më shumë rëndësi sesa mendimet. Ju mund të mendoni gjërat më të mira, por nëse mbeten vetëm mendime, nuk kanë më vlerë. Vënia në praktikë e tyre do bënin diferencën e duhur.

  1. Askush nuk mund t’ju mbrojë nga jeta juaj

Në jetë gjithmonë prisni për diçka. Në këtë pritje përfshihet: personi i duhur, një ëndërr që pritet të bëhet realitet, një punë e mirë etj. Kur nuk jeni të lumtur, mendoni se një mrekulli do ju shpëtojë nga çdo gjë. Jeta nuk funksionin në këtë mënyrë. Nëse dëshironi  të bëni  një ndryshim në jetën tuaj, jeni ju që vendosni dhe jo të tjerët.

  1. Mos e justifikoni veten tuaj

Gjëja më e lehtë që mund të bëni është të justifikoni veten tuaj. Ju e kaloni jetën tuaj duke e justifikuar veten, në lidhje me kohën dhe pamundësinë për të bërë diçka. Njerëzit e fortë nuk e bëjnë këtë. Ata nuk rrinë gjatë gjithë kohës duke u ankuar, pasi koha për ta është e shtrenjtë.

  1. Ju i vendosni rregullat në jetën tuaj

Mos u ankoni për mënyrën si të tjerët sillen me ju, pasi kjo është pasoj e sjelljes suaj. Nëse dikush abuzon me ju, kjo tregon se ju e keni lejuar këtë gjë. Mësoni të refuzoni, jo vetëm të jeni në dispozicionin e të tjerëve. Edhe ju keni jetën tuaj!

  1. Mos prisni shumë nga të tjerët

Një nga gjërat që duhet të jeni të qartë është se nuk duhet t’i keni të larta pritshmërinë tuaja nga të tjerët. Në rastin e parë të zhgënjimit, do ndiheni shumë keq. Prandaj, duhet të jeni gati.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë