Loading…
9 vende të mrekullueshme që ofrojnë pushime të lira
  • 23/02/2018 | 19:41

...

 

Çdo udhëtim jashtë vendit ofron shumë emocione dhe përshtypje të reja.


Por ne shpesh mbetemi mbrapa kur mendojmë për parat, pasi shumë vende dhe kushtojnë. Megjithatë nëse doni të udhëtoni mund ta nisni dhe nga vendet që kushtojnë më pak, transmeton gazetametro.net

Ja disa prej tyre:

Romania

Rumania është vendi ku realiteti dhe përralla takohen. Ka shumë për të eksploruar: Shpella e Shpellës, Astra Park, Rruga Transfagarasan, Kalaja Peles, Varreza e Gjelbër, vullkane me baltë dhe më shumë! Kur të arrini këtu me avion ose me makinë nga Kishinau, do të mbeteni të habitur nga pamjet e mrekullueshme, arkitektura piktoreske dhe çmimet e volitshme.

Akomodimi mund të ndryshojë, në varësi të qytetit. Çmimet fillojnë në € 6 dhe nga 11 € në hotele. Moussaka, Ciorba dhe ushqime të tjera shërbehet në kafenetë e hapura ku nuk do të shpenzoni më shumë se € 3 ose € 5 nëse dëshironi të hani në një kafene të rregullt. Qumështi, buka, orizi, pula dhe djathi do t’ju kushtojnë rreth € 9- € 11. Transporti publik kushton 0.34 euro dhe një udhëtim në metro për një ditë kushton 1.10 euro në Bukuresht.

Laos

Ky vend i smerald është i famshëm. Është një mundësi e mrekullueshme për ata që ëndërrojnë turne të përballueshme në xhungël Bokeo, livadh Bolaven, dhe lumenj piktorë, male dhe ujëvara.

Ju do të shpenzoni € 9.50 duke marrë një udhëtim 8 orë kayaking në shpella në Vang Vieng. Është e lehtë për të gjetur një hotel, zakonisht duke filluar nga € 4 ose një hotel që fillon nga € 9. Menuja është gjithashtu shumë e ndryshme atje: patate me mish (€ 2), krepa (nga € 1), supë karkaleca (€ 3), kos (€ 0.50), banane (€ 0.50 për 1.5 kg). Një autobus mes qyteteve kushton nga € 4 deri 20 €, bicikletat ofrohen për 6 € në ditë.

Portugalia

Çdo gjë është e mundur në Portugalin madhështore: shëtitje në plazhet e bukura, hipur mbi kalë, vera në Alto Douro, pallati i mrekullueshëm Pena, balena pranë Azores dhe shumë më tepër!

Ju mund të merrni me qira një dhomë në një hotel (nga € 8 deri në € 16), ose një shtëpi pranë detit. Pjatat më të njohura janë cod me perime Bacalao (€ 3- € 4), peshk i pjekur në skarë (€ 2). Një kafe kushton rreth 11 € për 2 persona. Dhe në qoftë se ju doni të vizitoni falas muzeumet e Lisbonës, të merrni zbritje në dyqane dhe të mos paguani për transport, mund të blini një Lisboa Card.

Bullgaria

Bullgaria është duke pritur që të vizitoni bregdetin e saj, Golden Sands, Nesebar, Sozopol, Sunny Beach, dhe më shumë. Ju do të frymëzoheni nga Liqenet e Shtatë Rila, Rrugët Belogradchik, Lugina e Rose dhe Melniku i vjetër.

Bujtinat janë shumë të lira atje (nga € 7). Nëse dëshironi të jetoni në një hotel pranë detit, çmimet fillojnë nga € 8. Në kryeqytetin e vendit, çmimet fillojnë nga 15 € dhe një shtëpi njëkohësisht do të kushtojë rreth 12 €. Hani mëngjesin tuaj në një kafene për € 1.50 dhe paguani 10 € për drekë për 2 persona në Mehana. Ju do të paguani € 12- € 14 për bukë, djathë, patate, pulë, fruta dhe verë nëse bleni gjithçka në treg. Transporti publik kushton € 0.51 dhe € 1- € 3.50 .

Peru

Qyteti më i vizituar në Peru është Machu Picchu. Ky qytet Inca është i mrekullueshëm dhe do të mbeteni të habitur kur do të shihni liqenin legjendar Titicaca, ujëvarën gjigante Gocta në Chachapoyas, pamjet e qytetit Arequipa, rainforest Amazon dhe Oasis Huacachina.

Ka hostele të lira (nga € 5) dhe hotele (nga € 11). Mos harroni të provoni kuzhinën e tyre tradicionale: ceviche, anticuchos, burrito, tacos, dhe kokteje të pishave Pisco. Në kafene lokale, mund të shijoni pulën me perime (€ 2), dreka kushton € 3- € 5, dhe një drekë me stil shuplakë do të kushtojë 8 €. Transporti publik kushton 0.4 euro. Një autobus mes qyteteve kushton € 1- € 3. Ju gjithashtu mund të porositni një taksi për € 4- € 8.

Polonia

Polonia do t’ju ofrojë mundësinë për të eksploruar kryeqytetin e saj elegant, për të parë Kështjellën Malbork, mrekulluar në liqenet malore në Tatras Lartë, dhe të gëzojnë vendpushimet e mrekullueshme të skive. Dhe Polonia gjithnjë befason me kënaqësi me çmimet e saj të ulëta.

Bujtina shpesh ofrojnë dhoma me ulje (nga 7 euro), dhe një dhomë mesatare në një hotel për 2 persona mund të kushtojë 21 euro në Krakov dhe 17- 21 euro në Ëroclaë.

Një kapuçin ose një gotë birre do të kushtojë € 1.60. Ju mund të hani në një kafene për € 4- € 6. Vlen të marrësh një pasaportë udhëtimi të vlefshme për 1-2 ditë duke përdorur SkyCash ose duke paguar përmes faqes së internetit CallPay.

Polonia

Polonia do t’ju ofrojë mundësinë për të eksploruar kryeqytetin e saj elegant, për të parë Kështjellën Malbork, mrekulluar në liqenet malore në Tatras Lartë, dhe të gëzojnë vendpushimet e mrekullueshme të skive. Dhe Polonia gjithnjë befason me kënaqësi me çmimet e saj të ulëta.

Bujtina shpesh ofrojnë dhoma me ulje (nga 7 euro), dhe një dhomë mesatare në një hotel për 2 persona mund të kushtojë 21 euro në Krakov dhe 17- 21 euro në Ëroclaë.

Një kapuçin ose një gotë birre do të kushtojë € 1.60. Ju mund të hani në një kafene për € 4- € 6. Vlen të marrësh një pasaportë udhëtimi të vlefshme për 1-2 ditë duke përdorur SkyCash ose duke paguar përmes faqes së internetit CallPay.

Polonia

Polonia do t’ju ofrojë mundësinë për të eksploruar kryeqytetin e saj elegant, për të parë Kështjellën Malbork, mrekulluar në liqenet malore në Tatras Lartë, dhe të gëzojnë vendpushimet e mrekullueshme të skive. Dhe Polonia gjithnjë befason me kënaqësi me çmimet e saj të ulëta.

Bujtina shpesh ofrojnë dhoma me ulje (nga 7 euro), dhe një dhomë mesatare në një hotel për 2 persona mund të kushtojë 21 euro në Krakov dhe 17- 21 euro në Ëroclaë.

Një kapuçin ose një gotë birre do të kushtojë € 1.60. Ju mund të hani në një kafene për € 4- € 6. Vlen të marrësh një pasaportë udhëtimi të vlefshme për 1-2 ditë duke përdorur SkyCash ose duke paguar përmes faqes së internetit CallPay.

Bali

Bali është një vend plot mrekulli. Ju mund të përjetoni emocione të paharrueshme në Butterfly Park, në kopshtet e pallatit të ujit Bali të Tirtagangga pranë malit Batukaru, Tirta Empul Temple, ujëvarat Sekumpul, tarraca oriz, dhe plazhet befasues.

Ju mund të merrni me qira një hotel nga € 3, një hotel nga € 8, ose një shtëpi njëkatëshe nga € 12. Çmimet varen nga lloji i kuzhinës që ju mund të zgjidhni midis kinezëve, evropianëve ose indonezianëve. Mëngjesit kushton € 1.50 – € 3 dhe dreka për 2 persona kushton € 4- € 8 në kafene. Çmimet në enët vegjetarianë fillojnë nga € 1. Një nga pjatat më të mira të kuzhinës lokale është rosë Bebek Betutu. Çmimet në biletat e transportit fillojnë nga 0.36 euro dhe taksitë mund të kushtojnë 2.50 euro dhe më të larta./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë