Loading…
Aeroplani më i madh në botë, një hap më afër fluturimit të parë
  • 24/09/2017 | 11:11

...

Aeroplani më i madh në botë është një hap më afër fluturimit të parë. Ai ka një hapësirë ​​prej 117 metrash dhe një peshë 250 ton, transmeton gazetametro.net.


Këtë javë, testet e motorit u përfunduan me sukses, siç ka raportuar vetë kompania. Për herë të parë, të gjitha gjashtë Turbofan turbinat u nisën nga Pratt & Whitney. Kështu, të gjithë komponentët funksiononin sipas planifikimit.

Testi ishte një hap i rëndësishëm drejt një fluturimi të parë testues.

Aeroplani është vizion i bashkë-themeluesit të Microsoft’it,  Paul Allen, dhe në të ardhmen Stratolaunch mund të përdoret si një platformë nisëse e fluturimit për raketa. Kjo do të lejonte nisje të sigurta, fleksibël dhe kosto-efektive, siç thuhet.

Avioni është kaq i madh, saqë nëse do të qëndronte në qendër të një fushe futbolli, do të ishte mjaft i gjerë saqë kalon përmasat e një fushe futbolli, me krahët përtej çdo porti, transmeton gazetametro.net.

Fluturimet e testimit u pritën për 2016 dhe 2017, por vonesat e projektit kanë shtyrë përsëri datën deri në vitin 2019.

Përveç testimit të karburantit, inxhinierët filluan testimin e sistemit të kontrollit të fluturimit.

Deri më tani, ata kanë ushtruar kufijtë e plotë të levizjes dhe shkallës së devijimit të sipërfaqeve të kontrollit të krahëve dhe stabilizatorëve.

Duke shkruar në faqen e internetit Stratolaunch, CEO Jean Floyd tha: ‘Testimi i motorit u krye me një qasje të ndërtuar që përbëhej nga tri faza.

“Së pari si një” motor i thatë “, ku kemi përdorur një njësi ndihmëse të fuqisë për të ngarkuar motorin.

“Tjetra, si një” motor i lagësht “, ku futëm karburant.

‘Në këto teste fillestare, secili prej gjashtë motorëve vepronte siç pritej’.

Gjatë muajve të ardhshëm, ata planifikojnë të vazhdojnë të testojnë motorët e avionëve në nivele më të larta të fuqisë dhe konfigurime të ndryshme, duke arritur kulmin në fillimin e testeve të taksive në pistë.

Paul Allen zbuloi avionin më të madh në botë në fillim të qershorit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë