Loading…
Agjencitë amerikane të Inteligjencës paralajmërojnë: Mos i përdorni këta telefonë
  • 19/02/2018 | 12:07

...

Telefonat e prodhuara nga dy kompani kineze nuk janë të sigurt dhe duhet shmangur sepse mund të vidhen informacionet.


Gjashtë agjencitë amerikane të Inteligjencës paralajmëruan qytetarët të bëjnë kujdes në përdorimin e telefonave të markave kineze, të tilla si Huawei dhe ZTE, raporton CNBC.

Kjo pasi ka dyshime lidhur me sigurinë e qytetarëve amerikanë që përdorin të tillë telefonë. Gjatë një seance dëgjimore të mbajtur së fundmi në Senat, agjencitë e mirënjohur, CIA, NSA dhe FBI thanë se ka rreziqe që lidhen me telefonat Android të krijuara nga kompanitë kineze.

Gjatë dëshmisë së tij, drejtori i FBI Chris Wray tha se qeveria amerikane ishte “thellësisht e shqetësuar për rreziqet e lejimit të çdo kompanie apo entiteti që është i vëmendshëm ndaj qeverive të huaja që nuk ndajnë vlerat tona për të fituar pozita të pushtetit brenda rrjeteve tona telekomunikuese”.

Ai theksoi se në shumë raste këto pajisje mundësojnë kryerjen e një spiunazhi, dhe lejojnë modifikimin dhe vjedhjen e informacionit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë