Loading…
AIDS vret dhe ‘yjet’ : 8 të famshmit e Hollywood-it të infektuar me HIV
  • 11/03/2018 | 20:32

...

SIDA është ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në botë dhe shkaktohet nga një virus i quajtur HIV.


Personi i parë u infektua me këtë virus mendohet se ka qenë 30 vite më parë dhe që atëherë 36 milionë njerëz kanë vdekur nga SIDA.

Virusi HIV sulmon sistemin imunitar duke e dobësuar duke e çuar deri në vdekje.

Nga ky kjo sëmundje vdekjeprurëse kanë vdekur shumë persona mes tyre dhe VIP-a ndërkombëtarë.

Basketbollisti Magic Johnson i diagnostikuar me HIV por jeton ende.

Lojtari i tenisit Arthur Ashe, ndërroi jetë në vitin 1993, më moshën 50 vjeçare nga AIDS.

Grafisti amerikan Keith Haring u nda nga jeta në moshën 29 vjeçare.

Reperi i njohur Eazy-E u infektua me AIDS e cila dhe i mori jetën në moshën 31 vjeçare.

Në moshën 29 vjeçare ndahet nga jeta dhe aktori Timothy Patrick Murphy, për shkak të këtij virusi.

Aktroi Brad Davis e mbajti të fshehtë nga publiku infektimin me SIDA, u nda nga jeta në moshën 42 vjeçare.

Aktori Rock Hudson u infektua me HIV gjatë një transfuzimi gjaku, u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare.

Pedro Pablo Zamora ishte ndër të parët persona që e pranoi publikisht se ishte gey, ai u nda nga jeta në moshën 22 vjeçare.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë