Loading…
Akulli po shkrihet në të gjitha stinët, jipet paralajmërimi i trishtë
  • 07/08/2017 | 14:53

...

Sipas shkencëtarëve amerikanë, një gjë e tillë përbën rrezik serioz pasi nga viti në vit, sasia e akullit bëhet gjithnjë e më e paktë.


Sipas studimit që ka kryer Qendra Kombëtare për Borë dhe Akull, e mbështetur nga NASA, shtrirja e akullit në Arktik ka rënë në 5.57 milionë milje katrorë.

Shifra do të thotë se akulli është tkurrur për 35,000 milje katrorë nga rekordi i mëparshëm më 2015.

Shkencëtarët thanë se pranvera dhe vera, me gjasë, do të sjellin edhe më shumë shkrirje.

“Po e humbim akullin në të gjitha stinët”, tha drejtori i Qendrës, Mark Serreze./tesheshi.com/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë