Loading…
Amerika i jep Kosovës 1.1 milionë euro
  • 05/10/2017 | 20:23

...

Policia Kufitare dhe doganierët e Kosovës do ta kenë më të lehtë menaxhimin e kufijve.


Kjo pasi që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar atyre një donacion me pajisje shumë të avancuara në vlerë prej 1 milion dollarësh.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se janë të përkushtuar që së bashku me institucionet e Kosovës t’i forcojnë kufijtë.

“Përditësimi i pajisjeve të teknologjisë informative për Qendrën Kombëtare për menaxhimin e kufirit do të rrisë aftësitë e saj për luftimin e trafikimit ndërkombëtar, krimit trans-nacional, përhapjes së armëve për shkatërrim në masë dhe terrorizmit përmes shkëmbimit të informatave dhe analizave të rrezikut dhe raporteve të inteligjencës dhe të cilësisë së lartë”, ka thënë Delawie.

Ky donacion u vlerësua shumë, sepse përmes kontrollimit më efikas të kufijve edhe siguria e qytetarëve është më e madhe.

Para pranimit të këtij donacioni, disa zyrtarë policorë dhe doganorë janë trajnuar për përdorimin e këtyre pajisjeve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë