Loading…
Anët e errëta të kriptovalutave: Për çka në të vërtetë përdoret Bitcoini
  • 09/02/2018 | 18:54

...

Është dëshmuar se një e katërta e transaksioneve të bitcoinit ka të bëjë me aktivitete ilegale.


Hulumtuesit Sean Foley, Jonathan Ravn Karlsen dhe Talis, nga Universiteti i Sidneit kanë bërë krahasime se për çka po përdoret më së shumti kriptovaluta më e famshme në botë, Bitcoin, transmeton gazetametro.net

Për të marrë të dhëna, hulumtuesit përdorën metoda në fushën e analizës së të dhënave, si grumbullimi hierarkik dhe analiza e klasterit.  Thuhet se nëj e katërta e këtyre transaksioneve mund të ketë lidhje me punë ilegale, ndërsa kjo arrin një shumë prej 72 miliardë dollarë amerikan.

Punët më të shpeshta ilegale që po bëhen me këtë kriptovalutë janë financimi i organizatave të ndryshme terroriste, shpëlarje parash dhe ikje prej pagesave të tatimit.

Studimi gjithashtu vë në dukje se informacioni i marrë nuk mund të tregojë në asnjë mënyrë kripto-motivimin e rritjes së tregut të zi të aktiviteteve të paligjshme, por janë vetëm një mjet i ri dhe i ndryshëm i pagesave për aktivitetet kriminale ekzistuese./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë