Loading…
Anijet greke armatosen rëndë pas goditjes së anijes nga Turqia
  • 13/02/2018 | 19:09

...

Tensioni është në maksimum mes marinës turke dhe asaj greke në ishujt e kontestuar mes dy shteteve pas përplasjes së mbrëmshme mes dy anijeve ushtarake.


Mediat greke raportojnë se një tjetër përplsje fizike është shënuar sot në ujërat pranë ishujve të kontestuar, të cilët grekët i quajnë “Imia” kurse turqit i thërrasin “kardak”, përcjell Albeu.com.

Ndërkohë, mësohet se pas rritjes së tensioneve ushtria greke i ka pajisur anijet e saj që patrullojnë në zonë me mitrolozë të rëndë siç shihet në foton e publikuar nga Kalymnosnews.gr.

Grekët gjithashtu kanë publikuar foto nga anija që u përplas sipas tyre nga rojet bregdetare turke (shih foton sipas).

Bëhet fjalë për dy ishuj shkëmbor, për të cilët Greqia dhe Turqia ishin në prag të një konflikti ushtarak gjatë vitit 1996.

‘Turk i mirë është vetëm turku i vdekur’, tension mes Turqisë e Greqisë

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë