Loading…
Aplikacioni që ‘njeh’ gay’t
  • 11/09/2017 | 23:51

...

Një grup shkencëtarësh kanë ndërtuar një software, që sipas tyre është në gjendje të ndajë njerëzit në bazë të orientimit seksual.


Software është produkt i studiuesve të Universitetit të Stanfordit. Algoritmi i tij është ndërtuar në bazë të 14 mijë portreteve që ekipi që punoi për të i siguroi nga një faqe amerikane për takime.

Si përfundim, shkencëtarët thonë se produkti i tyre në 81 përqind të rasteve ka gjetur saktësisht nëse një portret i caktuar i përket një personi heteroseksual apo homoseksual.

Detajet e aplikacionit dhe vetë studimit pritet të publikohen së shpejti në revistën “Personality and Social Psychology”, por ende pa gjetur dritën e publikimit janë vënë në shënjestër të dy grupeve të mëdha aktivistësh LGTB.

Sipas tyre, ky aplikacion është i rrezikshëm dhe autorët e tij i quajnë pseudo-shkencëtarë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë