Loading…
Arsyeja emocionuese që e bëri Princeshën Diana të mos mbante doreza
  • 12/10/2017 | 10:09

...

Kanë kaluar 20 vjet nga vdekja e Princeshës Diana në aksidentin automobilistik në Paris, por mbretëresha nuk është harruar. Përkundrazi. Miti i saj duket se po rritet me kalimin e kohës dhe dashuria e popullit ndaj saj nuk po zvogëlohet.


Janë të shumta historitë që kanë të bëjnë me emrin dhe jetën e saj, madje disa janë shumë emocionuese.

Ashtu siç është thënë nga Eleri Lynn, i cili kujdesej për pamjen e Dianës, në Kesington Palace: “Her Fashion Story” dhe shpjegoi për revistën People domethënien që fshihej prapa zgjedhjeve të veshjeve të “princeshës së popullit”, duke përfshirë edhe arsyen pse nuk vishte kurrë doreza.

Siç e dimë, Diana ishte shumë aktive në nivel humanitar dhe e përdori popullaritetin e saj për të hedhur dritë mbi çështje të panumërta sociale: nga HIV/AIDS tek minat tokësore, lebrat dhe tek të pastrehët.

Gjithashtu i përdori qëllimisht veshjet e saj për të transmetuar “afrim dhe ngrohtësi”, si kur ishte në kontakt me njerëzit e zakonshëm, apo kur bëhej fjalë për një mision bamirësie, ashtu edhe kur takonte delegacionet zyrtare.

Diana e braktisi protokollin mbretëror të veshjes së dorezave sepse i pëlqente të mbante duart kur takonte njerëz, donte të shtrëngonte duart e tyre dhe të hynte në kontakt të drejtpërdrejtë”, ka thënë Eleri. “Gjithashtu ajo refuzoi mbajtjen e kapelave, sepse mendonte se:

“Nuk mund të përkëdhelësh një fëmijë me një kapelë në kokë”. Ajo kishte vendosur me vullnet të lirë të vishte rroba shumëngjyrëshe kur takonte më të vegjlit: “Kur shkonte në spital, për shembull, i pëlqente të mbante rroba të gëzueshme që përcillnin ngrohtësi, dhe bizhuteri që fëmijët të mund të luanin”, ka shtuar Lynn.

Pas ndarjes nga Carlo, stili i Dianës ndryshoi rrënjësisht. “Vitet 90 përfaqësonin thjeshtësimin e veshjeve për të”, ka thënë Lynn. “Pas ndarjes së saj nga princi i Galles, donte të njihej për atë që bënte në nivel humanitar, e jo për veshjet që mbante dhe të përqendrohej vëmendja tek puna e saj, po ashtu e dinte që duhet të kishte një pamje më të kthjellët dhe të thjeshtë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë