Loading…
Asteroidi kalon pranë Tokës bashkë me 2 Hëna (Foto)
  • 03/09/2017 | 12:06

...

Asteroidi më i madh i shekullit ka kaluar is shigjetë pranë planetit Tokë, duke detyruan NASA-n ti “bënte sytë katër”.


Asteroidi i quajtur Florence, kishte një gjerësi prej 4.5 kilometrash dhe kishte dy hëna që e “shoqëronin”.Ai kaloi 7 milion kilometrash pranë Tokës.

Imazhet e shkëmbit gjigant të marrë nga qendra “Goldstone” e  NASA-s në Kaliforni kanë dhënë pamjet e para nga afër të Florencë.

Qendra për Studimet e Afërme të Tokës (CNEOS) përshkruan që asteroidi është mjaft i rrumbullakët me një kreshtë përgjatë ekuatorit dhe me një krater të madh.

Imazhet e radareve gjithashtu zbuluan se asteroidi ka dy hëna të vogla që e orbitalizojnë.

Ai është asteroidi më i madh që ka kaluar pranë planeti tonë që kur NASA nisi programin për zbulimin dhe ndjekjen e asteroideve pranë Tokës,” tha Paul Chodas, menaxher i Qendrës së NASA-s për studimet e objekteve afër Tokës.

Shkencëtarët studiuan nga afër asteroidin, duke përdorur imazhe-radare të marra nga Kalifornia dhe Porto Riko, shkruan syri.net.  Gjithashtu ai mundi të shihej me pajisje të mira vëzhgimi për shkak se reflekton më shumë se 20% të dritës së diellit që godet sipërfaqen e tij.

Një objekt i madhësisë së Florencë do të kishte efekte globale nëse do të godiste Tokën. Shkencëtarët besojnë se tani kanë identifikuar më shumë se 90% të shkëmbinjve të tillë që lëvizin nëpër hapësirë pranë planetit tonë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë