Loading…
Banorët e fshatit që po bllokon KEK’un, duan takim me kryeministrin
  • 01/08/2017 | 14:59

...

Saim Krasniqi, përfaqësues i “lagjes Krasniqi” në fshatin Shipitullë, ka kërkuar nga kryeministri në largim i Kosovës Isa Mustfa, që të takojë banorët e fshatit në mënyrë që të gjendet një zgjidhje për situatën me energjinë elektrike në vend.


Këtë reagim ai e ka bërë pas një takimi që Mustafa zhvilloi me Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, dhe me drejtorin e KEK-ut, Arben Gjukaj, për të diskutuar rreth tejkalimit të kolapsit energjetik.

“Problemi nuk zgjidhet duke u atakuar ata me njëri-tjetrin, por është dashur që kryeministri me u taku me neve si banorë, për t’u njoftuar hollësisht cilat janë problemet  kryesore që e kanë blloku procesin e prodhimit të energjisë,” ka thënë ai në një reagim dërguar Insajderit.

Poashtu, ai ka kërkuar nga kryeministri Mustafa që të përgjigjet në “16 shkresat që ja kam dërguat në emër të lagjes që me ndërhy e me zgjedh problemin, ashtu siç kërkohet me ligj”.

Kosova brenda disa ditëve mund të përballet me një krizë energjetike, për shkak të shpenzimit të rezervave të qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë