Loading…
Bien investimet, parashikimet janë të zymta për vitin 2018
  • 05/01/2018 | 08:29

...

Ngadalësimi i rritjes ekonomike në tremujorin e tretë të vitit të kaluar është rezultat i zbehjes së investimeve në ekonominë shqiptare.

Të dhënat zyrtare nga instituti i statistikave tregojnë se në gjysmën e parë të vitit 2017 investimet u rritën me ritme shpërthyese, gati 13 për qind krahasuar me një vit më parë. Por në tremujorin e tretë, ato u rritën vetëm me 3.8 për qind duke frenuar momentin pozitiv të ekonomisë. Por pse pse investimet e reja në ekonomi kanë nisur të ngadalësohen?

Shkaqet duken të lidhura me strukturën e tyre. Në një ekonomi investimet vijnë kryesisht nga tre burime. Ato janë investimet e kompanive të huaja, shpenzimet kapitale të qeverisë dhe investimet e biznesit vendas.

Të dhënat zyrtare tregojnë se në tremujorin e tretë investimet e huaja ishin thuajse në të njëjtat nivele me vitin e kaluar. Madje pritshmëritë janë që gjatë këtij viti ato të bien për shkak të përfundimit të gazsjellësit tap dhe kaskadës së devollit.

Parashikimet janë të zymta edhe për burimin e dytë, atë të investimeve publike, teksa qeveria është angazhuar të ulë borxhin. Kjo bën që burimi i vetëm për investime të reja në ekonomi të mbetet biznesi vendas.

Por a mundet që biznesi vendas të rrisë investimet në ekonomi? Sipas Bankës së Shqipërisë, kredia për ekonominë, burimi kryesor i financimit për investimet e reja vazhdon të mbetet në ngërç.

Në këto kushte ngadalësimi në tremujorin e tretë, më shumë se rastësor është një paralajmërim që sinjalizon se investimet mund të kenë hyrë në një periudhë afatgjatë ngadalësimi.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë