Loading…
Çanta e zezë që s’iu nda deri në vdekje: Kur u hap u kuptua kush ishte Tito!
  • 13/10/2017 | 00:38

...

Canta e zezë tregon fshehtësinë më të madhe për Josip Broz Titon: Marshali deri në vdekje nuk është ndarë nga ajo. Kur më në fund është hapur janë befasuar të gjithë! Atëherë e kanë kuptuar kush është Tito!


Njëri nga njerëzit që ka qenë afër Titos dhe qe ka dyshuar, më vonë e ka dhësmuar se Tito nuk ishte personi I cili në fakt shfaqej,  ka qenë pikërisht mjeku personal I tij, Aleksandar Matunovic, përcjellë gazetametro.net.

Ai marshallin e ka shërua nga viti 1975 deri në vitin 1979, gati se deri në vdekje. Ai ka shkruar se: “Raporti i gjetur mbështet dyshimin se Titos nuk është Josip Franjo Broz nga Kumroveci, por që pas këtij emri është një person tjetër”.

“Tito kishte një cantë të vogël, më duket se me lëkurë gjarpëri, ai e ka mbajtu gjithmonë me vete. Përmbajtja e asaj cante ruhej me dry dhe qelës. Dy herë më ka ndodhur që të hyj në hapsirat e tija dhe ai ishte duke kontrolluar cantën. Kur më pa mua e mbylli cantën me shpejtësi dhe veproi si një njeri i kapur në një dyqan të paautorizuar dhe e dija se kishte dicka shumë të rëndësishme në të.

Pas vdekjes së tij kam hulumtuar dhe kam pyetur anëtarët e komisionit për rregullimin e trashëgimisë së Titos për atë se cfarë gjetën në atë cantë. Njëri nga pjestarët e komisionit, Zvonko Kostic, më ka thënë se përvec bizhuterive të arit u gjetë edhe dokumentin për vdekjen e Davorjanka Zdenke Paunovic, që nga 1 maji i vitit 1952, kurrorëzimi i marteses me Jobanka Budisavljevic më 1952 dhe fotografija e Pelegiha Belousova.

Kishte edhe një kopje të raporteve të Ministrisë Austro-Hungareze të Luftës, që nga vjeshta e vitit 1915, duke renditur listën e oficerëve austriakë, oficerëve të paautorizuar dhe ushtarëve që vdiqën gjatë betejës së Galicisë. Lista përfshiu gjithashtu edhe emrin e kryetarit Josip Franjo Broz.

Dokumentet e gjetura na bëjnë të dyshojmë se Tito nuk është  Josip Franjo Broz nga Kumrovca, por që mabs këtij emri fshihet një njeri tjetër.”/gazetametro.net

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë