Loading…
Çfarë e kishte këshilluar Trajkovici Ivanovicin pak para vrasjes së tij
  • 23/01/2018 | 23:37

...

Ish-deputetja serbe në Kuvendin e Kosovës, Rada Trajkovic ka folur për takimin e fundit që kishte me Oliver Ivanoviqin, i cili u vra më 16 janar në Mitrovicë, para selisë së partisë së tij.


Në emisionin “Interaktiv”, Trajkoviq ka thënë se e kishte këshilluar Ivanoviqin që të mos kandidonte për kryetar të Mitrovicës Veriore pasi kishte mundësi që ta vrasin.

“Po, më ka befasuar [vrasja e Ivanoviqit] pavarësisht të gjithave që i di për veriun e Kosovës. Marrë parasysh rëndësinë e Oliver Ivanoviqit dhe edhe për faktin se ishte i njohur jo vetëm mes serbëve në Kosovë, banorëve të këtij territori por edhe në rajon e globalisht dhe nuk prisja vërtet që diçka e këtillë mund t’i ndodhë një njeriu të këtij niveli”, ka thënë Trajkoviq.

“Unë me Oliverin u dëgjova pak para zgjedhjeve dhe isha kundër që ai të garonte. I kam thënë se ‘ke paguar çmim të lartë atëherë kur dole në zgjedhjet e shkuara’ dhe gjithmonë besoja se arrestimi i tij ndërlidhet ngushtë me fuqinë e tij në garë për kryetar të Komunës së Mitrovicës dhe se ishte rendi që të ishte me familje, me motrën e tij, e cila është më të vërtetë e lidhur me të, me djemtë e tij, me Bogdanin e vogël, me bashkëshorten e tij”, ka treguar ish-deputetja për bisedën që ka pasur me Ivanoviqin për kandidim.

“Ata vuanin shumë shkaku i tij dhe nuk ishte momenti që të ‘hysh në konflikt të ri’. Ai më tha: ‘se e di që kjo ishte kështu por unë s’mund ta turpëroj askënd të dal qyqar që të mos dal më e të fshihem nga ata që s’më duan e të më bëjnë diçka të keqe’. Unë natyrisht i thash se mund ta vrasin, i thash këtë, por ai u përgjigj se nëse duan ta vrasin, do ta bëjnë gjithsesi dhe kjo për mua nuk është çështje. Dhe herën e fundit për Krishtlindjen ortodokse këmbyem urimet, ai më dërgoi ‘buzëqeshje’ dhe gjithmonë më quante Rajka e mua kjo nuk më pëlqen. Më uroi Krishtlindjen. Kjo ishte e fundit”, ka treguar ajo.

Trajkoviq ka bërë thirrje në përfshirjen e FBI-së në hetimet për vrasjen e Ivanoviqit, por sipas saj, të gjithë ndërkombëtarët komunikojnë me Milan Radojçiqin.

“Epo, dua të besoj që e vërteta do të vijë me ndihmën e njerëzve normalë, serbë e shqiptarë, që duan profesionalisht të ndihmojnë e janë të vendosur, ndonëse edhe ata në sistem do të mund të fshijnë gjurmët. Por më së shumti do të besoja nëse FBI-ja do të përfshihej dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë, ndonëse edhe ata dyshojnë në atë në të cilin të gjithë dyshojmë dhe edhe ata komunikuan me z. Radojçiq dhe shpesh ishin në kontakt me të edhe përfaqësues të Gjermanisë dhe të gjitha shteteve që funksionojnë në këtë territor. Publikisht apo fshehurazi”, ka thënë Trajkoviq.

Amerikani zbulon arsyen e vrasjes së Ivanovicit

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë