Loading…
Çfarë e shkakton dhimbjen mbrapa kokës dhe si trajtohet?
  • 13/09/2017 | 22:11

...

A keni menduar ndonjëherë se çfarë e shkakton dhimbjen e mprehtë në pjesën e prapme të kokës? Zakonisht, dhimbjet e kokës janë rezultat i stresit, ngushtësisë së muskujve, tensionit, përdorimit të tepruar të medikamenteve dhe lodhjes. Ndonjëherë një dhimbje në bazën e kafkës mund të shkaktohet nga nevralgjia oshizwmale, e cila është një kusht që ndikon në nervat që dalin nga maja e kurrizit deri në kokë.


Dhimbjet e kokës mund të shkaktohen edhe nga rrethana më serioze si tumoret ose sëmundjet e ndryshme. Nëse filloni të vuani nga dhimbjet kronike dhe keni simptoma të tjera si marramendje ose ndjesinë të vjellit, gjithmonë duhet të shihni një mjek.Dhimbja në pjesën e prapme të kokës ndodh kur një ose një kombinim faktorësh ndikojnë në trurin tuaj. Klinika Mayo thotë se këta faktorë mund të jenë një aktivitet kimik në trurin tuaj, nervat e enëve të gjakut që rrethojnë kafkën tuaj, ose muskujt në pjesën e prapme të kokës dhe qafës. Gjithashtu, disa njerëz janë më të prirur për dhimbje koke se të tjerët.

Njohja e asaj që shkakton dhimbje koke mund t’ju ndihmojë të dini se si ta menaxhoni ose ta parandaloni dhimbjen që përjetoni në pjesën e pasme të kokës.

Çfarë e shkakton dhimbjen në pjesën e pasme të kokës?

Tensioni

Dhimbjet e tensionit zakonisht shkaktohen nga ndonjë çdo lloj stresi emocional ose lodhja dhe fillojnë me një dhimbje në pjesën e prapme të kokës dhe lëvizin drejt frontit. Universiteti i Merilendit thotë se dhimbjet e tensionit shkaktojnë dhimbje në qafën, kokë dhe mund të ndikojnë në anën e djathtë dhe në anën e majtë të kokës. Njerëzit që vuajnë nga dhimbje koke për shkak të tensionit thonë se dhimbja ndjehet sikur ka diçka që i shtrëngon fort në kokën e tyre.

Dr. Neil S. Lava, i cili është drejtor i Klinikës së Sklerozës Multiple në Universitetin Emory, thotë se dhimbjet e tensionit shpesh shkaktohen nga muskujt e ngushtë në pjesën e prapme të qafës. Zakonisht, faktorët si stresi emocional, lodhja, uria, nivelet e ulëta të hekurit dhe sjellja e keqe mund ta shkaktojnë këtë.Së bashku me dhimbjen e kokës , ju gjithashtu mund të ndiheni të inatosur dhe të ndjeshëm ndaj dritës ose zhurmës.Sipas Dr Lava, këto lloj dhimbje kokësh zakonisht nuk shkaktojnë dobësi të muskujve, vjellje, vizion të paqartë, ose dhimbje stomaku.Mjekët rekomandojnë marrjen e qetsuesve për të menaxhuar stresin dhe praktikën e teknikave të relaksimit për të parandaluar një dhimbje e tillë të përsëritet.

Sforcimi i muskujve

Ju mund të përjetoni një dhimbje të mprehtë në pjesën e pasme të kokës dhe qafës së bashku me ngurtësinë te qafa dhe shpatullat tuaja. Ky lloj i dhimbjes mund të shkaktohet nga muskujt e tendosur.

Dr William H. Bland në WebMD thotë se shkaqet kryesore për muskujt e tendosur që shkaktojnë dhimbje në pjesën e pasme të kokës dhe qafës janë:

Mbajtja e kokës në një pozicion për një kohë të gjatë.
Fjetja me një jastëk që nuk e mbështet kokën tuaj siç duhet.
Tensioni i shkaktuar nga stresi
Plagosja e qafës ose shpinës nëse keni qenë në një aksident.
Duke pasur muskujt e tendosur mund tju shkaktohen dhembje të mprehta në pjesën e prapme të kokës në momentin kur ktheni kokën.

Kollitja

Nëse vini re se ju nis një dhimbje e mprehtë në pjesën e prapme të kokës kur kolliteni, teshtimë, goditje të hundës ose madje edhe kur përkuleni, mund të keni atë që mjekët e quajnë “dhimbje koke që shkaktohet prej kollitjes”..Mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbje koke të kollitjes është të përpiqeni të shmangni çdo gjë që shkakton si për shembull ftohjet, teshtimat ose ndonjë veprim tjetër që mund të ushtrojë presion në trurin tuaj.

Artriti

Pacientët e artritit shpesh kanë dhimbje koke në pjesën e prapme të kokës dhe qafës. Kirurgu ortopedik, Dr. Peter F. Ullrich thotë se inflamacioni në nyjet e fytyrës në shpinë midis shpatullave dhe bazës së kokës shkakton dhimbje në pjesën e prapme të kokës.Edhe pse artriti mund të jetë një sëmundje e vështirë për tu trajtuar dhe menaxhuar, ka shumë trajtime të ndryshmei që mund t’ju ndihmojnë të gjeni lehtësim nga dhimbjet e artritit.

Tumori në tru

Në disa raste, një dhimbje e mprehtë në pjesën e prapme të kokës mund të jetë simptomë e tumorit në trurit. Megjithatë, kjo është një simptomë e rrallë e dhimbjeve të kokës.Neurologu, Dr. Alicai R. Prestegaard thotë se zakonisht dhimbjet e kokës që janë të rastit, të buta, me kohëzgjatje të shkurtër dhe të shkaktuar nga faktorë të identifikueshëm nuk janë shkak për shqetësim. Është gjithashtu shumë e rrallë që vetëm një dhimbje koke është një simptomë e tumorit të trurit.Ju duhet të vizitoni një mjek nëse keni vënë re një ndryshim në frekuencën dhe intensitetin e dhimbjeve të kokës.

Kur të konsultoheni me një mjek

Një dhimbje e mprehtë, e ngrysur në pjesën e pasme të kokës, zakonisht është e padëmshme dhe mund të menaxhohet mirë. Megjithatë, siç e kam përmendur në këtë artikull, dhimbjet e kokës dhe dhimbjet e qafës mund të jenë simptoma të kushteve më serioze shëndetësore.

Sidoqoftë, mund të pyesni: “kur duhet të thërras një mjek nëse kam dhimbje në pjesën e pasme të kokës?” Fondacioni Kombëtar i Dhimbjes së Kokës rekomandon që të vizitoni një profesionist shëndetësor nëse keni ndonjë nga kushtet e mëposhtme:

Dhimbje koke të shpeshta që janë të rënda dhe vijnë shpejt
Dhimbjet e kokës janë të shoqëruara me të përzier, të vjella, konfuzion, temperaturë, folje të ngathët, qafë të ngurtë, humbje të shikimit, diarre.
Ju keni dhimbje të vazhdueshme të ngrirë në kokë që përkeqësohet ose nuk ndalet.
Dhimbjet e kokës ndikojnë në aktivitetet e përditshme.
Ju keni një dhimbje koke pas një dëmtimi në kokë.
Ju duhet të merrni medikamente për lehtësimin e dhimbjeve më shumë se 2 ditë në javë.s

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë