Loading…
Çka është fruthi dhe si të parandalohet?
  • 11/10/2017 | 22:56

...

Fruthi ose morbilli, e njohur edhe si e “keqja e vogёl”, ёshtё sёmundje ngjitёse virale, qё klinikisht pёrcillet me temeraturё tё lartё, me shenja tё shprehura katarrale dhe paraqitjen e ekzantemës nёpёr lёkurё dhe enantemёs nё mukoza.


Fruthi zakonisht shfaqet te moshat fёmijerore, por mund tё paraqitet edhe te tё rriturit. Fruthi pёrhapet pёrmes spërklave tё ajrit dhe para përdorimit tё vaksinës, sёmundja ёshtё paraqitur nё formë epidemike çdo 2-5 vite. Pas aplikimit tё vaksinёs, incidenca e kёsaj sёmundje ёshtё zvogëluar, por herё pas here paraqiten epidemi nё popullatën joimune. Nё vendet e pazhvilluara fruthi ёshtё njёri nga problemet kryesore shёndetёsore pёr moshat e fёmijёve, ku pёr shkak tё komplikacioneve nё sistemin nervor qendror dhe sistemin respirator, vdekshmëria arrin deri nё 20%, shkruan Gazeta Metro

Nëse keni arsye të dyshoni fruthi duhet të kontaktoni menjëherë mjekun si ajo është shumë e rëndësishme për diagnostikimin dhe trajtimin e hershme janë gjithashtu shumë të rëndësishëm për të marrë masat e epidemisë në ekip, ku ai ishte i sëmurë.

Parandalimi 

Fruthi mund të prandalohet me vaksinë. Sipas ligjit tonë, imunizimi kundër fruthit, parotitit dhe rubeolës (MRP) është i domosdoshëm në moshë prej 15 muaj. Fëmijët që janë të vaksinuar para 12 muajsh duhet të revaksinohet në moshë prej 15 muaj. Doza e dytë e MRP-së rekomandohet para regjistrimit në shkollë (6 vjet) ose para regjistrimit në shkollë të mesme (11-12 vjet).

Nëse fëmija juaj deri tani nuk është i imunizuar, kontaktoni me pediatrin tuaj. Nëse dyshoni që fëmija juaj e ka fruthin, mbajeni në shtëpi dhe kontaktoni me mjekun tuaj. Nëse diagnostikon fruth, patjetër i informoni përgjegjësit në çerdhe/shkollë, që të mund të ndërmarrin masa mbrojtëse.
Ku të drejtoheni për ndihmë?

Pediatri juaj;
Infektologu;
Klinika për Sëmundjet Ngjitëse ./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë