Loading…
Cunami në Danimarkë, ka të zhdukur
  • 18/06/2017 | 22:05

...

Përveq 4 që janë të humbur, 9 të tjerë janë të lënduar, ku 2 prej tyre janë më rëndë.


Termeti prej 4 shkallë Rihteri e ka goditur Kopenhagenin, ku i ka përmbytur shumë fshatra, dhe sipas informacioneve të fundit 4 persona po llogariten si të humbur.

Instituti seizmiologjik i Danimarkës GEUS, ka vërtetuar sot se termeti që ka ndodhur në orët e vona të së shtunës, afër fshatit Nuugaatsiaq, ku ka dëmtuar 11 ndërtesa.

Televizioni shtetëror i Greenlandës, vend i cili gjendet në Mbretërinë e Danimarkës, ka lajmëruar se policia ka evakuuar 40 persona nga Nuugaatsiqi.

Ekspertët kanë dëshmuar se tërmeti ka qenë shkaktar për cunamin e fundit që ka ndodhur në Danimarkë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë