Loading…
Dacic: I kërkova Sekretarit Amerikan të Shtetit “një kombinim” për Kosovën
  • 07/12/2017 | 17:57

...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Dacic ka marrë guximin të e ‘këshillojë’ Serkretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, se cilët drejtues të SHBA’ve duhet marrë mbi supe ndryshimet në politikën e jashtme të këtij shteti.


“I tërhoqa vëmendjen në atë se ndryshimet në politikën amerikane duhet të i bëjnë vetëm presidenti, zëvendës-presidenti dhe ministri i jashtëm, duke marrë parasysh  që përfaqësuesit e establishmentit të vjetër nuk mund t’a bëjnë këtë, sepse e mbrojnë politikën e tyre të viteve 1990”, ka  thënë Dacic për bisedën e shkurtër me Tillerson në mbledhjen e këshillit të ministrave të OSBE’së në Vjenë, transmeton GazetaMetro.net

Dacic i ka thënë Tillersonit  se është e nevojshme të arrihen marrëveshje strategjike, dhe se Serbia është e gatshme të bisedojë më administratën e re amerikane, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Serbisë.

Dacic i ka kërkuar SHBA’ve të gjejnë interesat e përbashkëta.

Ai thotë se i ka kërkuar Tillersonit të shikohet mundësia  të gjendet, “një kombinim fitues në të cilin do të gjendeshin interesa të përbashkëta, në mënyrë që të gjendet zgjidhja afatgjatë për disa probleme të regjion, siç është Kosova”.

Ai ka thënë se takimi ishte hapje e dyerve që në fillim të vitit të ardhshëm të zhvillohet një takim dypalësh me të”, ka thënë Dacic, sipas njoftimit të ministrisë së tij. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë