Loading…
Djathi zvogëlon rrezikun për një sëmundje shumë të përhapur
  • 06/12/2017 | 23:18

...

Një porcion me djathë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes së zemrës dhe sulmit në tru.


Sasia prej 40 gramë djathë zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës deri në 14 për qind, dhe e njëjta dozë ditore zvogëlon rrezikun e goditjes me 10 për qind, tregojnë rezultatet e hulumtimit të kryer në Kinë.

Shkencëtarët thonë se rezultatet e studimit të tyre vënë në pikëpyetje këshilla afatgjata që futja e produkteve të qumështit duhet të kufizohet. 40 gramë djathë është vlera e njëjtë si një filxhan qumështi.

“Djathi përmban acide yndyrore të ngopura, por gjithashtu përmban ushqyes të mirë”, thonë shkencëtarët./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë