Loading…
E fshehta e Putinit mund të shkatërrojë botën papritur
  • 17/12/2017 | 09:01

...

Një sistem raketash ruse që mund të godasin Evropën në një kohë të shkurtër janë një “shqetësim serioz”, ka paralajmëruar me alarm NATO.


Në një deklaratë të publikuar, NATO paralajmëroi pothuajse të gjithë kontinentin evropian mund të jenë “cak” të raketave ruse të ndaluara nën një marrëveshje të Luftës së Ftohtë.

Sipas traktatit të vitit 1987″, as SHBA-të dhe as Rusia nuk lejohen të “posedojnë ose të prodhojnë” raketa me një gamë midis 500 km dhe 5.500 km transmeton Albeu.com.

Sipas mediave të huaja, shumica e qyteteve kryesore në Evropë, si Parisi, Roma dhe Berlini, janë brenda asaj rreze, duke i vënë ata në rrezik të një sulmi me raketa.

Por, siç thuhet më tej, Kremlini ka mohuar të ketë armë që shkelin marrëveshjen, të quajtur Traktati i Forcave Bërthamore të Mesme Intermediate të vitit 1987″.

Por SHBA pretendon se Rusia po zhvillon një sistem të avancuar të raketave, i cili është i ndaluar në traktatin e vitit 1987″.

Në këtë drejtim, thuhet më tej, NATO i ka kërkuar Rusisë të flasë me SHBA në lidhje me armët në mënyrë të hapur.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë